V pecích nakonec skončil jen zlomek přebytečného obilí

Nezájem zemědělců a administrativní problémy ukončily záměr elektrárenské společnosti ČEZ zlikvidovat zkažené obilí z loňské nadúrody v pecích tepelných elektráren. " Loni byla na Znojemsku nadúroda, ale odbyt si zemědělci zajistili. Neevidujeme ani zásoby zkaženého a pro potravinářství či zkrmení nevhodného obilí ve skladech. Naopak, sklady se dezinfikují a připravují na letošní úrodu," uvedla Yvonne Urbanová z Agrární komory Znojmo.

" Loňskou úrodu jsme prodali po sklizni, pro letošek jsme ani nemuseli měnit rozložení jednotlivých plodin," uvedl ředitel Agrospolu Hevlín Karel Polášek.

" Odbyt stavíme především na dlouhodobých smlouvách s velkými společnostmi," dodal jednatel hrušovanské Zevy Jaroslav Dohnal. Zástupci řady zemědělských podniků na Znojemsku již dříve nabídku elektrárenské společnosti odmítali, protože své obilí prodali běžnou cestou, i když někdy za méně příznivé ceny než očekávali.

" Ačkoli byla odzkoušeno využití znehodnoceného obilí jako biomasy, dodavatel písemně nepotvrdil, že obilí již nelze využít k potravním účelům a zkrmení. Jaký je či byl další osud znehodnocených zásob, nám není známo a není jasné, v jakých kotlích toto obilí skončí," řekl Petr Spilka z elektrárenské společnosti ČEZ. Pece nakonec spálily asi 150 tun obilí při technických zkouškách. ( ms, mm)

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info