Lesům v kraji škodí sběrači
25.07.2005 | Deník Lučan
Na bezmoc v boji proti nevhodnému chování sběračů lesních plodů poukazují správci lesů v Ústeckém kraji. Nevadí jim přímo sběr borůvek, brusinek, malin či hub, spíše nevhodné chování lidí, které ohrožuje přírodu a často způsobuje nedozírné škody. "Houbaři i borůvkáři často v lese kouří, rozdělávají otevřené ohně a odhazují odpadky ze svačin. Letos způsobili naštěstí jen asi pět zahoření, jež se podařilo v zárodku zlikvidovat. V minulých letech však díky jejich neopatrnosti vzniklo několik rozsáhlých požárů," řekl pracovník děčínské lesní správy. Viníky se podle něj podaří zjistit jen ve výjimečných případech, postihnout účinně nelze ani lidi drancující lesy kvůli finančnímu prospěchu. "Zákon je v podstatě nevymahatelný. V lese mi sběrači řeknou, že plody mají pro svou vlastní potřebu. Když je přistihnu u silnice prodávat, argumentují, že borůvky nesbírali tady, ale přijeli s nimi z jiného regionu," doplnil.
Na Děčínsku se sběrači nejvíce stahují do lesů v okolí Maxiček. Desítky prodavačů, většinou Romů, lemují v těchto dnech i podkrušnohorskou magistrálu z Hrobu do Dubí na Teplicku. Nabízejí především borůvky, ale také houby. Padesátiletá paní Ivana sbírá nyní lesní plody denně, přivydělává si tak k podpoře v nezaměstnanosti. "Chodíme s mou maminkou, někdy i dvakrát denně. Už máme grif, dnes jsme za tři a půl hodiny nasbírali osm litrů borůvek. Počasí jim přeje, stále jich je v lese kvanta," uvedla. Litr borůvek prodává za 50 korun, což podle ní vzhledem k vydané námaze není mnoho. "Stavějí hlavně Němci, pro ty je to pakatel. Ale i naši lidé padesátikorunu za čerstvé borůvky rádi dají. Jedou třeba na chatu, a mají tak vítanou surovinu na koláč či ovocné knedlíky," vysvětlila paní Ivana.
S kontrolou policie či lesníků se zatím nesetkala, živnostenský list ani žádné jiné oprávnění k prodeji nemá. "Co si na mně kdo vezme, vždy beru jen podporu a kromě toho si myslím, že nedělám nic zlého. V lese se navíc chovám slušně a borůvky sbírám zásadně rukama, nikdy hřebenem," dodala.
Další články v kategorii
- Ptačí chřipka zabíjí stovky čápů ve Španělsku. Teď začíná jejich migrace do Česka (27.02.2026)
- Dočasné odlesnění způsobené kůrovcovou kalamitou nevede k vysychání krajiny (27.02.2026)
- Vinařstvím roku 2025 se stalo Vinařství Plenér z Pavlova (27.02.2026)
- Nejčastější provozní výzvy pekáren a způsoby jejich řešení (27.02.2026)
- V komerčním chovu kachen v Novém Městě na Královéhradecku bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky (27.02.2026)
- Včelařský veletrh v Ostravě se letos blíže zaměří na sršeň asijskou (27.02.2026)
- Tak chutná drsný sever. Biochemik proměnil experimenty v mošty a cider (27.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)

Tweet



