Pálí se načerno, legální pálenice krachují

Lidé na Valašsku začali do pálenic vozit první kvasy z třešní, a dokonce i z jahod. Sezona začíná. Provozovatelé pálenic však mnoho důvodů k radosti nemají. Švestek i jiného ovoce je letos velmi málo a navíc přibývá nelegálních domácích palíren. Vysoká cena za litr legálně vypáleného alkoholu v oficiálních pálenicích stále nutí řadu pěstitelů riskovat možný milionový finanční postih i trestní stíhání.V zemi bylo dosud vydáno téměř sedm stovek povolení na provozování pěstitelských pálenic.

„Řada pěstitelských pálenic ale vůbec nefunguje, protože se jim to prostě nevyplatí. Na druhou stranu, já se lidem nedivím, daně už jsou přemrštěné,“ říká páleničář ze Zlína, který nechce zveřejnit jméno, aby neodradil i své poslední zákazníky. Objevit černou pálenici se policii podaří spíše náhodou nebo na základě anonymního oznámení.

„Kdybychom chtěli provádět cílené kontroly, museli bychom mít souhlas s domovní prohlídkou. Obvykle reagujeme až na případné konkrétní oznámení,“ říká mluvčí vsetínských policistů František Hauk.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info