Souhrn událostí předchozího dne – 3. 8. 2005
04.08.2005 | Agris
Ministerstvo navrhne stavbu skladu až na jeden milion tun obilí
Ministerstvo zemědělství chce prosadit stavbu státního skladu na 500.000 až jeden milion tun obilí. Stát měl totiž problémy se zajištěním smluv na uskladnění letošní sklizně, kterou farmáři prodají intervenčnímu fondu. Aktuální odhad sklizně je nejvíce 7,3 milionu tun obilí a 400.000 tun kukuřice na zrno, řekl dnes v Brně novinářům ministr zemědělství Petr Zgarba.
Celníci zahájí tvrdé kontroly v restauracích
Až třetina obchodníků neodevzdala celníkům včas seznamy neokolkovaného alkoholu, bez kterých nemohou od července prodávat staré zásoby lihovin. Za prodej nekolkovaných lihovin, které neprošly inventurou, hrozí podnikatelům pokuta od několika tisíc až po milión korun a kromě toho i zabavení a propadnutí věci. Lhůta pro odevzdání seznamů skončila v pondělí, oficiální výsledky inventarizace celní správa zveřejní dnes. V některých krajích celníci již tento týden zahájí namátkové kontroly obchodníků a provozovatelů restaurací.
Bramborářům by měly pomoci nové sklady
Tuzemští bramboráři vstoupili po loňském ztrátovém roce do nové sklizně s rekordně nízkými cenami. Za kilogram brambor dostávají nejvýš 2,60 koruny, proti minulému roku zhruba polovinu. Jejich postavení by mohly zlepšit nové sklady, které uchovají produkci ze staré sklizně až do léta. „Zvýšit odbyt má pomoci také chystaná reklamní kampaň,“ řekl předseda Ústředního bramborářského svazu František Novák. Na poklesu ceny, která je v tomto období zřejmě nejnižší za mnoho let, se kromě starých zásob z loňské rekordní sklizně podílejí levné dovozy z EU i Egypta.
Petr Zgarba: Je snad každá podpora od Satana?
Občas mi někteří lidé tvrdí, že je to pro politika spíše nevýhoda, ale mám docela dobrou paměť. Velmi dobře si proto vzpomínám, jak vášnivě byli kritizováni moji předchůdci ve funkci ministra zemědělství za to, že nedostatečně podporují naše potraviny. Že se je málo snažili zvýhodnit proti konkurenci valící se zvenčí.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- ÚOHS: ZD Dolní Újezd a firma KFI mohou koupit choceňského výrobce osiv Oseva Uni (28.02.2026)
- Ptačí chřipka zabíjí stovky čápů ve Španělsku. Teď začíná jejich migrace do Česka (27.02.2026)
- Dočasné odlesnění způsobené kůrovcovou kalamitou nevede k vysychání krajiny (27.02.2026)
- Vinařstvím roku 2025 se stalo Vinařství Plenér z Pavlova (27.02.2026)
- Nejčastější provozní výzvy pekáren a způsoby jejich řešení (27.02.2026)
- V komerčním chovu kachen v Novém Městě na Královéhradecku bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky (27.02.2026)
- Včelařský veletrh v Ostravě se letos blíže zaměří na sršeň asijskou (27.02.2026)
- Tak chutná drsný sever. Biochemik proměnil experimenty v mošty a cider (27.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)

Tweet



