Požár v bolivijské Amazonii zničil už 100.000 hektarů pralesa
21.09.2005 | Ekolist.cz
Již 100.000 hektarů porostů zničil lesní požár, který dva týdny řádí v severobolivijské Amazonii. Plameny ohrožují také město Riberalta poblíž hranice s Brazílií. Podle agenturních informací se živel zatím nedaří dostat pod kontrolu. Klidné počasí v posledních dvou dnech alespoň pomohlo zpomalit postup plamenů. S ohněm zápasí 300 vojáků, záchranáři i místní lidé.
V departementu Beni, který nyní sužuje nejhorší sucho za poslední desítky let, hodlá bolivijská vláda vyhlásit stav ohrožení. Oheň ohrožuje stotisícové město Riberalta, které nejvíce prosperovalo v 19. století v době kaučukového boomu. Město už je zahaleno kouřem a jeho obyvatelé mají potíže s dýcháním. Ohnisko požáru je od Riberalty vzdáleno asi 25 kilometrů.
Požár postihl 440 rodin chudých rolníků. Podle odhadů shořelo již 100.000 hektarů tropického pralesa a oheň způsobil škody na zvěři i kulturách, upozornil prefekt Beni. Plameny zachvátily plantáže s ovocnými stromy a více než 50 hektarů, na nichž rostly jedinečné druhy.
Lesní požár také paralyzoval leteckou dopravu v oblasti, kam jinak vede pouze jedna asfaltová silnice a několik menších pozemních komunikací.
Pro přesné stanovení rozsahu škod bude nutné využít satelitních snímků, sdělila ministryně pro udržitelný rozvoj Martha Bozová. Zatím nebyla zjištěna ani příčina požáru, ačkoliv rolníci v dobách sucha nezřídka sami vypalují lesní porosty, aby získali obdělávatelnou půdu.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 12.12.2025 - 14.12.2025 (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)

Tweet



