MMR chce vyzkoušet průběžné financování evropských projektů
12.10.2005 | Strukturální fondy EU
Obce, které získají dotace z evropských fondů, by tedy možná už příští rok nemusely čekat na jejich proplacení až po dokončení projektu. Ministerstvo pro místní rozvoj plánuje podle ministra Martínka vyzkoušet průběžné financování evropských projektů. Obce, které získají dotace z evropských fondů, by tedy možná už příští rok nemusely čekat na jejich proplacení až po dokončení projektu, které představuje běžnou praxi v současné době.
"Připravujeme změnu ve stávajícím způsobu čerpání, která by se měla ověřovat příští rok. Nám se nezdá, že ten stávající systém zpětného financování je rozumný," uvedl Martínek. Obce nyní musí ze svých prostředků nebo s využitím úvěru uhradit celé náklady na realizaci projektu a teprve po kolaudaci dostanou dotaci. Mnoho obcí tak řeší financování překlenovacími úvěry u bank.
Takové prostředky Martínek považuje za zbytečně vynaložené. Průběžný systém, který chce v příštím roce ministerstvo ověřit, by umožnil plynulé vícezdrojové financování. Na proplácení by se podílely jak obce, tak i stát a peníze z Evropské unie.
Nový systém ovšem nebude možné zavést ihned po jeho schválení, protože obce jsou zatíženy právě smlouvami s dodavateli a bankami. Za nejbližší termín zavedení nového systému Martínek označil rok 2007, tedy počátek nového plánovacího období EU.
Zdroje na financování investic tvoří podle Martínka nárůst rozpočtu ministerstva. "Vlastní rozpočet máme kolem 4,5 miliardy korun, ale faktický rozpočet máme 10,5 miliardy. Jsme totiž dohodnutí s ministerstvem financí, že nám tyto prostředky dá přímo do rozpočtu," uvedl Martínek.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



