Celníci kontrolují kolkovaný alkohol
25.10.2005 | Mladá fronta Dnes
Jihočeští celníci zatím neobjevili žádné závažné porušení povinnosti kolkovat a evidovat lihoviny. Kontroly zahájili před měsícem, podnikli jich již třiadvacet a objevili maximálně administrativní nedostatky. Povinnost kolkovat alkohol a nekolkovaný vést v seznamech platí od 1. července.
„Nezjistili jsme žádný pokus o podvod, jen nesrovnalosti v záznamech, které jsme řešili domluvou,“ uvedl mluvčí českobudějovického celního ředitelství Jaroslav Vlášek. Celníci se nejprve zaměřují na velké obchody, navštívili například prodejny Penny Market v Prachaticích a Vodňanech. „V hypermarketech je širší sortiment i větší objem prodávaného alkoholu a tím pádem i větší riziko, že se nějaký dodavatel pokusí dodat obchodu neevidovaný alkohol,“ vysvětlil Vlášek.
Kontroly se ale později nevyhnou ani menším prodejcům. Celkem v kraji prodávají tvrdý alkohol více než čtyři tisíce obchodníků. Kontroly vítají výrobci likérů, i když jim kolkování zkomplikovalo výrobu. Ale je zase větší zájem o jejich výrobky, proto si obchody netroufnou přijímat nelegální nekolkovaný alkohol.
„Dříve obchody tlačily na cenu, protože měly srovnání s nelegálním a podstatně levnějším alkoholem. Teď se k nám chovají vstřícněji, přistupují na naše ceny,“ poznamenal ředitel jindřichohradeckého Fruko-Schulz Josef Nejedlý.
Další články v kategorii
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)

Tweet



