Policie stíhá podvody s fondy Phare
10.11.2005 | edotace.cz
Server Aktuálně.cz přinesl informaci o obvinění osmi lidí, včetně bývalých státních úředníků, podezřelých z okradení EU o 229 milionů korun. Případ začal v listopadu 2003, kdy ministerstvo pro místní rozvoj řídil Pavel Němec. Mezi obviněnými jsou bývalý náměstek MMR Petr Forman a Němcův poradce Radim Špaček. Ostatní stíhané osoby stíhaní jsou z firem přes které byly finance z fondů EU propírány.
229 miliónů zpronevěřených korun, které si podle policie přesunuli obvinění, je z fondů Phare, konkrétně z Nadace pro rozvoj regionů. Petr Forman před dvěma lety navrhl likvidaci této nadace. Zbývající peníze nebyly vráceny EU, ale převedeny do společnosti Regionální fondy a následně vytunelovány pře soukromé společnosti. Podle policie celou akci naplánoval a připravil Ondřej Dvořák, někdejší likvidátor Regionálního podnikatelského fondu.
EK před časem kvůli technickým nedostatkům, podobně jako i v nových členských zemích EU, zastavila na čtvrt roku financování projektů z Phare v ČR.
Další články v kategorii
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)
- Česko může zůstat ve srážkovém stínu tlakových výší až do konce roku (15.12.2025)
- Souhrn událostí uplynulých dní 12.12.2025 - 14.12.2025 (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)

Tweet



