Souhrn událostí předchozího dne – 14. 11. 2005
15.11.2005 | Agris
Prezident Klaus jmenuje ve středu Mládka ministrem zemědělství
Prezident Václav Klaus jmenuje Jana Mládka novým ministrem zemědělství ve středu 16. listopadu. Návrh na jeho jmenování obdržel od premiéra Jiřího Paroubka dnes. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Petr Hájek. Přesný čas akce oznámí kancelář prezidenta později. Poslanec a ekonomický expert ČSSD Jan Mládek nahradí ve funkci dosavadního ministra Petra Zgarbu, který rezignoval kvůli aféře s pozemky na Pozemkovém fondu.
EK: V zemědělském obchodu už neustoupíme
Evropská komise tvrdí, že nemůže v zemědělském obchodu dál ustupovat. Evropská komise tvrdí, že její nedávné návrhy snížit dovozní cla na zemědělské produkty a postupně zcela odbourat zemědělské vývozní dotace jsou nejkrajnější nabídkou, za níž nemůže při jednání o liberalizaci světového obchodu jít. Její hlavní konkurenti na světovém trhu naopak soudí, že komise ještě má manévrovací prostor a pokud ho nevyužije, ponese odpovědnost za kolaps ministerského zasedání Světové obchodní organizace (WTO) v půli prosince v Hongkongu.
Podmínky pro biomasu máme, ne však trh
Jihočeský kraj má dobré podmínky pro využití biomasy. Je zde dostatek ploch pro pěstování energetických bylin či takzvaných rychlerostoucích dřevin. Zužitkování biomasy však brání málo fungující trh s touto surovinou a slabá podpora státu. "Jednou z hlavních příčin nechuti začít s biomasou je i nejistota z budoucnosti. Zda, jak dlouho a v jaké výši budou dotace a zajištění odbytu," sdělil zpracovatel projektu Podpora vzniku trhu s biomasou Michal Rozkopal.
Mlékárna Kunín výrazně zvýšila vývoz
Výrobky za více než 144 miliónů korun již letos vyvezla Mlékárna Kunín. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku firma zvýšila vývoz své hotové produkce o více než 70 procent. „Na začátku roku 2004 ještě dobíhaly exporty másla a sušeného mléka. Tyto komodity už dnes nevyvážíme,“ uvedl generální ředitel Mlékárny Kunín Zbyněk Gebauer. Do ciziny tak z OstravyMartinova putují dodávky mléčné rýže, krupic, jogurtů a dalších trvanlivých výrobků. Obrat potravinářského podniku ve třetím čtvrtletí přesáhl 1,43 mld. korun proti loňským 1,35 mld. korun. Na meziročním růstu tržeb se podílejí především exportní aktivity mlékárny.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 12.12.2025 - 14.12.2025 (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)

Tweet



