Možnosti zjišťování kravského mléka v kozím
21.11.2005 | ÚZPI
Metodou stanovení alfa-laktalbuminu a beta-laktoglobulinu A pomocí HPLC lze prokázat již 1 % příměsi kravského mléka v kozím.
Falšování náhradou jednoho druhu živočišného mléka za jiné lze prokázat analýzou bílkovin. Celkový obsah bílkovin kravského i kozího mléka je velmi podobný, ale mezi jednotlivými bílkovinami jsou určité rozdíly. Pro identifikaci příměsí jsou použitelné jednak imunochemické metody, jednak metody založené na analýze DNA. V rámci řešení projektu QC1111 byla ve VÚM Praha zkoušela metoda ke zjištění falšování, při níž byly jako markerové složky použity syrovátkové alfa-laktalbuminy a beta-laktoglobuliny. Stanovení bylo provedeno pomocí vysokoúčinné kapalinové chromatografie na reverzní fázi s PDA (Photo Diode Array) detekcí.
Kravské mléko v kozím lze dokázat už od 1% příměsi přítomností píku kravského alfa-laktalbuminu a beta-laktoglobulinu A. Přítomnost kozího mléka v kravském lze prokázat od příměsi 5 %. Stanovení je vhodné pro mléko a čerstvé sýry.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 12.12.2025 - 14.12.2025 (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)

Tweet



