Komise stanovila maximální množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů v potravě

Evropská komise přijala novou právní úpravu týkající se maximálního množství dioxinů a polychlorovaných bifenylů (PCB) v krmivu pro zvířata a v potravinách. Schválená legislativa odpovídá cílům strategie, kterou Komise přijala v roce 2001. Maximální množství dioxinů v potravinách živočišného původu a v krmivu pro zvířata Komise poprvé stanovila v roce 2002. Polychlorovanými bifenyly se ale nezabývala, protože tehdy neměla o nich k dispozici žádné relevantní údaje. Nová legislativa obsahuje závazné limity jak pro dioxiny, tak pro polychlorované bifenyly. V případě, že bude v potravinách a v krmivu zjištěno překročení stanovených limitů, nebudou moci být tyto produkty od listopadu 2006 volně prodávány na trhu Evropské unie.

Odpovědnost za dodržování limitů nesou odborníci zabývající se potravinami a krmivem. Členské státy jsou odpovědné za řádnou kontrolu a musí podávat Evropské komisi zprávy o svých zjištěních. Evropský komisař zodpovědný za zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianou prohlásil: "Stanovením těchto maximálních množství Komise učinila další krok vpřed v ochraně spotřebitelů EU od škodlivých dlouhodobých účinků konzumace dioxinů a PCB. … Nyní je na národních orgánech, aby zajistily řádný monitoring tak, že se občané ve všech členských státech mohou spolehnout na stejnou úroveň ochrany proti těmto látkám."

Snižování dioxinů a PCB v potravinovém řetězci člověka by mělo podle Komise přispět k zajištění zdraví a bezpečnosti spotřebitelů v EU. Tyto chemické látky mohou způsobovat rakovinu, onemocnění jater, sterilitu a mohou mít také negativní účinky na nervový a imunitní systém člověka.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info