Na německém trhu roste poptávka po ekologickém vepřovém mase
27.02.2006 | ÚZPI
V Německu je celkem značná poptávka po vepřovém biomase, takže ho zákazník bez smlouvy nemůže vždy sehnat. Nabídka místního vepřového biomasa roste jen velmi pomalu. Podle údajů obchodního a cenového zpravodajského střediska v Bonnu se nyní v mnoha regionech nepatrně, kvůli dalším vysokým nákladům způsobených změnami nebo výstavbou v tomto oboru, rozšířil chov prasnic. Nejvyšší nabídka vepřového biomasa se očekává v roce 2006.
Cena ekologického masa i přes rostoucí poptávku a víceméně omezenou nabídku je většinou stabilní. Záleží to na dlouhodobějších trvalých společných smlouvách, ve kterých je pevně stanovena cena zboží. Přitom obchodní smlouvy uzavřené pro rok 2006 mohou vést k nárůstu cen, k výraznému poklesu obchodu a k zajišťování dostatečného množství surovin. Čilá poptávka po vepřovém biomase souvisí s dalším zvýšením smluvních závazků obchodníků s potravinami.
Ale výrobci reagují také opatrně. Mají již zkušenosti, jak na trh s masem zapůsobil výskyt BSE. Pak se může stát, že počáteční nárůst poptávky zůstává nepovšimnut a po nějaké době musí chovatel svá zvířata prodávat opět tradičně. Rostoucí platby za prodej masa také závisí na skandálech kolem potravin, které výrobce znejistí, neboť se opírají o výpovědi znalců z oboru a prognostiků, kteří sledují trendy ke změnám a k potlačení poptávky německého obyvatelstva.
Více na : www.zmp.de
Další články v kategorii
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Vyhláška o závazném postupu při monitoringu eroze zemědělské půdy (10.07.2026)
- Do České republiky podle investigace nadále proudí sankcionované ruské dřevo označené jako čínské (10.07.2026)
- Vědec: Zemědělci odhadují nižší výnosy až o 40 procent proti tříletému průměru (10.07.2026)
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Úroda ovoce v ČR letos kvůli mrazům klesne o 53 procent, ztráta bude přes miliardu (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- V Tatrách sněží (10.07.2026)
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)

Tweet



