Německý ministr životního prostředí slíbil pomoc proti ilegálním dovozům odpadů
27.02.2006 | Agris
Německý spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel dnes odpověděl na dopis ministra Libora Ambrozka, týkající se ilegálních dovozů německého odpadu do České republiky [1]. Ministr Gabriel v dopise jednoznačně odsoudil ilegální dovozy odpadu a připojil se i k naší právní kvalifikaci takového jednání, včetně přísnosti trestů.
Jednoznačně podpořil spolupráci mezi úřady na české a německé straně hranic, která již vedla k navrácení prvního odpadu zpět do Německa. Přivítal jednání českého MŽP s orgány Saska a Sasko-Anhaltska, které proběhne tento čtvrtek v Drážďanech. Ministr Gabriel podpořil také využití preventivních nástrojů – zesílení kontrol na obou stranách hranice a spolupráci s českým MŽP na návrhu evropské směrnice o odpadech tak, aby podobné jednání nebylo možné legalizovat.
„Podpora ministra Gabriela nám pomůže především v jednáních s příslušnými německými orgány o odebrání nelegálně dovezeného odpadu zpět do Německa. Věřím, že Německo podpoří i naši ostrou kritiku návrhu evropské směrnice. Osobně také vítám nově probuzenou aktivitu celníků a policie na obou stranách hranic, byť přišla až v době, kdy už se do ČR nelegálně dostalo velké množství odpadu,“ reagoval na dopis svého rezortního kolegy ministr Ambrozek.
Poznámky:
[1] Dopis Sigmara Gabriela je odpovědí na dopis ministra Ambrozka ze 16.2.. Německý ministr ŽP ve svém dopise: vyslovil politování nad ilegální přepravou odpadu z Německa počítá s pokračováním vracení odpadu zpět (malou část se již podařilo vrátit) konstatuje zesílení kontrol na obou stranách hranice sdílí český výklad právní situace včetně důsledků poukazuje na to, že přinejmenším jedna česká firma prováděla v Německu akvizici odpadů pro spalování v ČR nabízí společné hledání řešení ve věci novely Rámcové směrnice EU o odpadech vítá nadcházející jednání MŽP s orgány Saska a Sasko-Anhaltska v Drážďanech. Kopii dopisu redakcím na požádání zašleme faxem nebo e-mailem. K dispozici bude také u této tiskové zprávy na www stránkách MŽP ().
Další články v kategorii
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Vyhláška o závazném postupu při monitoringu eroze zemědělské půdy (10.07.2026)
- Do České republiky podle investigace nadále proudí sankcionované ruské dřevo označené jako čínské (10.07.2026)
- Vědec: Zemědělci odhadují nižší výnosy až o 40 procent proti tříletému průměru (10.07.2026)
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Úroda ovoce v ČR letos kvůli mrazům klesne o 53 procent, ztráta bude přes miliardu (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- V Tatrách sněží (10.07.2026)
- Budvaru loni o 1,3 procenta klesl zisk na 356,3 milionu korun, snížil se i obrat (10.07.2026)

Tweet



