Státní podnik Lesy ČR čeká důsledná reforma
10.03.2006 | ČT 24
Ministerstvo zemědělství chystá zásadní reformu státního podniku Lesy ČR. Kolos s šedesátimiliardovým majetkem, který spravuje přes polovinu všech lesů v Česku, má podle ministra Jana Mládka po reformě mít až čtyřnásobný zisk. Napsaly to Hospodářské noviny.
Zvýšit zisk podniku se chystal již Jaroslav Palas. Chtěl toho dosáhnout zvýšením zisku z prodeje dříví. Místo toho ale odstartoval téměř tříletou krizi a tvrdé střety státního podniku se soukromými firmami. Jeho plán by totiž soukromníky tvrdě postihl.
Mládek již netrvá na tom, aby Lesy ČR ovládly obchod dřívím. Počítá naopak se snižováním nákladů a ekonomicky výhodným pronájmem části lesů soukromým firmám. Jeho návrh znamená klíčový zlom v dosavadním přístupu státu ke správě lesů.
Ministr tak slibuje to, po čem firmy dlouho volaly. Stát by měl své lesy pouze spravovat a kontrolovat, jak v nich za úplatu hospodaří specializované lesnické společnosti. Mládkův návrh firmy vítají, vzhledem k probíhajícím sporům o tendry je však jejich přístup opatrný. "Vždy jsme o tento systém usilovali. Uvidíme, jaké budou konkrétnější návrhy," říká ředitel České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek.
Mládkovu strategii však bude muset dokončit další vláda až po volbách. Kvůli pronájmům totiž bude nutné změnit lesní zákon. I případná změna státního podniku na akciovou společnost by vyžadovala legislativní změny.
Další články v kategorii
- ČHMÚ: Na jihu bude do pátečního rána vydatně sněžit (20.02.2026)
- Jak dnes vypadá den v moderní pekárně (20.02.2026)
- Jablko z Česka a Lucemburska obsahovalo 7 druhů pesticidů, nejvíc z 59 testovaných jablek v Evropě (20.02.2026)
- Čtvrtek patřil na Cunkově limousinům (20.02.2026)
- Jaroslav Šebek: Potravinový ombudsman? Jde jen o líbivou politiku, která neřeší podstatu a nepomůže (20.02.2026)
- Zemědělský podnik Agroservis ze Znojemska plánuje halu pro odchov 2200 selat (20.02.2026)
- Na uhlíkové clo budou v ČR zřejmě dohlížet MŽP a celníci (20.02.2026)
- Chřipkou zasažená drůbežárna v Kosičkách chov obnoví, nákaza přišla vzduchem (20.02.2026)
- Legalizace spropitného zajistí rozvoj gastronomie, míní restauratéři (19.02.2026)
- Kofole loni klesly tržby meziročně o tři procenta a provozní zisk o 3,2 procenta (19.02.2026)

Tweet



