Bude lépe. Ale kdy?
02.05.2006 | Denik.cz
Ptačí chřipka v Německu dostala chovatele do kolen. A lepší časy jsou v nedohlednu. "Teď je doba, kdy drůbež má sedět na vejcích, aby se vylíhla kachňátka," říká smutně Josef Pfeffer. Tohoto chovatele z Regenu, kousek od českých hranic, nerozveselí ani pohled na 150 kačen na jeho malé farmě. Opeřenci se kolébají a plavou v nádrži voliéry. Drátěný strop zakrývá plachta.
Kachny hnízdit nesmějí. Farmář pro ně letos ani nepřipravil podestýlku. A kdyby některá z kachen chtěla zahnízdit v díře, kterou si sama vyhrabe, vejce jí sebere. "Místo pro přírůstky nemám," vysvětluje. "Nemám pro kachny odbyt," dodává. Ministr zemědělství zakázal obchod s živými kačenami. Nikdo je nesmí prodávat, ani kupovat. Platí to i v Bavorsku. Drůbež má navíc už měsíce karanténu. Tísní se v uzavřených prostorech, aby nepřišla do styku s divokými ptáky, šiřiteli nákazy. "Bude líp," ujišťuje se chovatel Pfeffer.
Ale kdy? Protichřipkové nařízení původně mělo končit zítra. Včera je ale ministr Horst Seehofer prodloužil. Na neurčito.
MICHAEL LUKASCHIK
(Autor je zpravodajem deníku Passauer Neue Presse)
Další články v kategorii
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



