Polský parlament schválil zákaz pěstování (GM) plodin
04.05.2006 | Spotrebitel.cz
Polský parlament schválil zákon, kterým z národního registru odstranil osiva geneticky modifikovaných plodin. Tím znemožnil legální prodej osiva GM plodin a de facto tak znemožnil pěstování GM plodin v Polsku. Předseda zemědělského výboru polského parlamentu Wojciech Mojzesowicz pro tiskovou agenturu AFP o rozhodnutí poslanců uvedl: "Mělo by to být interpretováno jako zákaz prodeje geneticky modifikovaného osiva v Polsku."
Aby rozhodnutí parlamentu vstoupilo v platnost, musí ho ještě potvrdit polský prezident Lech Kaczynski. Pozorovatelé však nepředpokládají, že by prezident bránil vstupu zákona v platnost. Rozhodnutí parlamentu totiž předcházelo několik výroků představitelů polské vlády velice kritických vůči GMO.
Počátkem února 2006 uvedl polský premiér Kazimierz Marcinkiewicz pro tiskovou agenturu PAP, že probíhají přípravy zákona o GMO a konstatoval: "Nechceme GMO na polském území". Počátkem března náměstek ministra zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski pro agenturu REUTERS uvedl, že polská vládá připravuje zákaz vysévání GMO a omezení dovozu GM plodin, aby ochránila pověst Polska jako země přátelské k životnímu prostředí. "Stanoviskem vlády je, že pěstování GMO by nemělo být dovoleno. Je povoleno prodávat GMO produkty, které ale musí být jasně označeny", uvedl tehdy Ardanowski pro REUTERS.
Polsko je největším producentem potravin z nových členských států EU a v zemi se žádné GMO komerčně nepěstují, podobně jako ve většině členských států EU. Již dříve zakázaly polské úřady pěstování GM kukuřice MON810 firmy Monsanto (podobně jako Rakousko, Maďarsko či Řecko). Do této kukuřice byla z bakterie Bacillus thuringiensis vložena genetická informace, který vede k produkci tzv. Bt-toxinu, jenž má hubit určité druhy hmyzu.
Podle agentury AFP se většina polských spotřebitelů staví proti GMO. Cituje výzkum veřejného mínění, podle kterého se v Polsku vyslovuje proti GMO okolo 76 % dotázaných. O tom, že odpor vůči GMO je v Polsku opravdu široký, svědčí i to, že všech 16 regionů (vojvodství) se samo prohlásilo za zóny bez GMO (GMO-free zones).
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



