Sója klesla na pětitýdenní minimum
24.05.2006 | Colosseum
Během včerejší seance v Chicagu klesla cena sóji až na pětitýdenní minimum. Za tímto vývojem stojí opět teplé a suché počasí, které příznivě ovlivňuje setbu a zrání nové úrody. Po relativně chladném a vlhkém počasí během prvních dvaceti květnových dnů, kdy na americkém středozápadě spadlo až čtyřikrát více srážek, má přijít teplejší počasí. Deště, které by se podle agentury Meteorologix měly vyskytovat koncem týdne, budou spíše mírné a udrží půdu přiměřeně zavlaženou.
Sója s dodáním v červenci obchodovaná na burze Chicago Board of Trade včera klesla o 4,5 USc (0,8 procenta) a uzavřela na hodnotě 582,50 USc za bušl. Za minulý týden klesl kurz o 4,2 procenta, což je první týdenní pokles za posledních šest týdnů. Za celý loňský rok klesla sója o téměř 8 procent pod tlakem historicky druhé největší úrody v USA.
Podle včerejší zprávy amerického ministerstva zemědělství bylo k 21.květnu 55 procent polí oseto ve srovnání s 33 procenty o týden dříve. Vloni bylo touto dobou oseto 63 procent polí a průměr v letech 2001 až 2005 byl 51 procent. Sóju lze přitom sít až do půlky června aniž by muselo dojít ke ztrátám na úrodě. Spojené státy jsou největším producentem a exportérem sójových bobů.
Během minulého týdne sója klesla spolu s ostatními komoditami včetně zlata a ropy. Za hlavní příčinu se považují obavy, že vyšší úrokové sazby zpomalí nárůst investic do komoditních trhů. Index Reuters/Jefferies CRB zahrnující 19 komodit klesl z maxima dosaženého 11.května o 6,6 procenta.
Další články v kategorii
- „Víme, že to znamená smrt.“ Tisíce psů mizí v tichosti z tureckých ulic, útulky nemají místo (11.07.2026)
- Rusko uzavřelo cestu k Azovskému moři. V ohrožení je vývoz obilí (10.07.2026)
- Ministr Červený vystoupí v OSN na téma udržitelného rozvoje. ČR je v plnění cílů na 10. místě ze 169 států (10.07.2026)
- Vyhláška o závazném postupu při monitoringu eroze zemědělské půdy (10.07.2026)
- Do České republiky podle investigace nadále proudí sankcionované ruské dřevo označené jako čínské (10.07.2026)
- Vědec: Zemědělci odhadují nižší výnosy až o 40 procent proti tříletému průměru (10.07.2026)
- Bláznivý nápad tří kamarádů: Založili vlastní stát s minipivovarem a mají úspěch (10.07.2026)
- Úroda ovoce v ČR letos kvůli mrazům klesne o 53 procent, ztráta bude přes miliardu (10.07.2026)
- Obnovujeme přírodu, nebo muzeum? Polemika nad evropským plánem obnovy přírody (10.07.2026)
- V Tatrách sněží (10.07.2026)

Tweet



