Bývalí šéfové Aholdu odsouzeni
23.05.2006 | Právo
Nizozemský soud shledal vinnými nejvyšší představitele nizozemské maloobchodní skupiny Ahold, kteří byli obviněni z podvodů, a odsoudil je v pondělí k podmíněnému trestu a peněžité pokutě. Nevyhověl tak obžalobě, která požadovala trest 20 měsíců vězení s šestiměsíčním odkladem. Bývalý generální ředitel Cees van der Hoeven a finanční ředitel Michiel Meurs byli odsouzeni k devítiměsíčnímu podmíněnému trestu a pokutě 225 000 eur pro každého. Další z představitelů Aholdu, bývalý člen představenstva odpovědný za Evropu Jan Andreae, dostal čtyřměsíční podmínku a pokutu 120 000 eur.
Vynesení verdiktu je závěrečnou tečkou za jedním z největších účetních skandálů v Evropě, který u přední maloobchodní firmy světa a předního prodejce na českém trhu propukl v únoru 2003. Van der Hoeven a Meurs byli obviněni z toho, že podváděli při účtování tržeb ze čtyř divizí ve Skandinávii, Argentině a Brazílii a vědomě tak nadhodnotili tržby celé skupiny.
Nizozemský soud se zabýval jen částí skandálu. Hlavní část problému, nadhodnocení tržeb americké divize, vyřešilo urovnání obviněných s americkou Komisí pro cenné papíry a burzy (SEC), v rámci kterého oba souhlasili s doživotním zákazem vedení jakékoliv firmy s akciemi na burze, napsaly agentury AP a Reuters. Ahold v únoru 2003 přiznal, že v minulosti nadhodnotil zisky asi o miliardu eur (téměř 29 miliard Kč). Převážná část nesprávně uvedených zisků se týkala Spojených států, kterým se Ahold věnuje zdaleka nejvíce. Skandál tehdy otřásl akciovými burzami na obou stranách Atlantiku a poškodil i pověst ikony podnikové stability, Nizozemska.
Společnost Ahold je čtvrtým největším prodejcem potravin na světě za americkým Wal-Martem, britským Teskem a francouzským Carrefourem. V České republice mu patří řetězce Albert a Hypernova, nedávno převzal supermarkety Julius Meinl.
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



