Lidé rádi připlatí za ekologické palivo
22.06.2006 | Denik.cz
PRAHA - Skoro třetina obyvatel Česka by dnes byla ochotná připlácet na palivo, pokud by věděla, že je šetrné k přírodě. Z vysokoškolsky vzdělaných lidí by ekologické palivo podpořil dokonce každý druhý. Ukázal to telefonický průzkum společnosti Factum Invenio. Z tisícovky dotázaných by si na ekologické palivo připlatilo 28 procent - z toho šest procent zvolilo odpověď "rozhodně ano" a 22 procent "spíše ano". K příplatkům na zdravější životní prostředí byli nejochotnější obyvatelé Olomouckého kraje. Připlácela by tam celá polovina. Za nimi se s podílem 45,2 procenta umístili lidé z Libereckého a po nich ze Zlínského kraje se 37,9 procenty.
Ochota připlácet na ekologická palivo souvisí jak s dosaženým vzděláním, tak s věkem. Mezi vysokoškoláky by do kapsy sáhlo hlouběji 45,4 procenta dotázaných. Naopak, nejmenší ochotu připlácet na ekologická paliva jevili lidé starší 60 let.
Donutit občany více přemýšlet o vztahu k životnímu prostředí se snaží také Evropská unie prostřednictvím kampaně "I ty ovládáš změny klimatu", kterou vyhlásila v květnu. Nabádá obyvatele členských zemí, aby změnili každodenní návyky, a tak přispívali ke snížení emisí skleníkových plynů.
"Jde o to, aby lidé začali více přemýšlet o svém chování, o tom, čím topí, jaké používají pohonné hmoty a zdali energie využívají racionálně," řekl generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl.
Další články v kategorii
- Ptačí chřipka zabíjí stovky čápů ve Španělsku. Teď začíná jejich migrace do Česka (27.02.2026)
- Dočasné odlesnění způsobené kůrovcovou kalamitou nevede k vysychání krajiny (27.02.2026)
- Vinařstvím roku 2025 se stalo Vinařství Plenér z Pavlova (27.02.2026)
- Nejčastější provozní výzvy pekáren a způsoby jejich řešení (27.02.2026)
- V komerčním chovu kachen v Novém Městě na Královéhradecku bylo potvrzeno ohnisko ptačí chřipky (27.02.2026)
- Včelařský veletrh v Ostravě se letos blíže zaměří na sršeň asijskou (27.02.2026)
- Tak chutná drsný sever. Biochemik proměnil experimenty v mošty a cider (27.02.2026)
- Češi jedí víc vepřového a kuřecího. Dovoz masa je o 37 miliard vyšší než vývoz (27.02.2026)

Tweet



