Francie letos znovu čeká hojnou úrodu vína
15.07.2006 | Mladá fronta Dnes
Francouzští vinaři ještě neprodali všechno víno z loňského ročníku a už se jim rýsuje další výjimečná úroda. Podle prvních odhadů se ve Francii letos vyrobí asi 53,6 milionu hektolitrů vína a odborníci předpovídají, že díky slunečnému počasí převažujícímu od začátku dubna bude víno znovu kvalitní. Nová velká úroda ale také působí výrobcům starosti, protože ve sklepích zůstává ještě hodně neprodaného vína z loňska. Letošní předpokládaná výroba je na stejné úrovni jako loni. Slunečné počasí zřejmě také urychlí sklizeň, která by ve středomořských oblastech a u Bordeaux mohla začít už v první dekádě srpna, napsala agentura AFP.
Pro image Bordeaux je velmi příznivá údajně naprosto mimořádná kvalita loňského ročníku, což se projevilo i na cenách v jeho prvním, cenově ještě zvýhodněném prodeji začátkem měsíce.
Nejprestižnější značky Margaux, Lafite-Rothschild, Haut-Brion, Latour a Mouton-Rothschild se prodávaly až o 300 procent dráž než ročník 2004 a v mimořádných případech bylo zvýšení ještě vyšší. Láhve za 400, 600 nebo i 950 eur (11 000 až 27 000 korun) nebyly výjimkou. Průměrné zvýšení dosáhlo 65 procent. Podle deníku Le Parisien je kvalita loňských bordeaux srovnatelná jen s ročníky 1928, 1961 a 1982. Odborníci očekávají, že toto víno se stane předmětem zájmu spekulantů a také zbohatlíků na nových trzích, jakými jsou Rusko, Čína a Indie. Ředitel syndikátu obchodníků s bordeaux Francis Cruse ale AFP řekl, že ceny běžných vín jsou "na zemi".
Francouzští vinaři mají v posledních letech problémy s odbytem jednak kvůli poklesu domácí spotřeby, jednak kvůli sílící konkurenci nových producentských oblastí, jako jsou Chile, Austrálie, Kalifornie, Jižní Afrika nebo Argentina.
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulého dne – 26.2. 2026 (27.02.2026)
- Na střední Moravě letos zimují kolpík bílý a labuť zpěvná, je to rarita (26.02.2026)
- Ministr Šebestyán představil potravinového ombudsmana: Mediátor řešení vztahů mezi články potravinového řetězce a kontakt pro zákazníky a firmy (26.02.2026)
- Chmelařský výzkum v Česku trvá 100 let, teď míří na odolnost vůči změnám klimatu (26.02.2026)
- Vejce před Velikonocemi kvůli úbytku slepic s ptačí chřipkou podraží (26.02.2026)
- Statek po prarodičích změnil v levandulové království. Inspiroval se v Provence (26.02.2026)
- SOCR: Pokud na evropském trhu nezdraží mléko, ceny másla by se zvedat neměly (26.02.2026)

Tweet



