Kněžice: sami si z odpadu vyrobí teplo, plyn i elektřinu.
18.09.2006 | iHNed.cz
Lidé v malé vesnici Kněžice na Nymbursku nebudou od příštího měsíce potřebovat žádnou energii "zvenčí". Elektřinu, horkou vodu i teplo si totiž obec vyrobí sama. A navíc ekologicky. Kněžice se tak stanou energeticky soběstačnou obcí, která za peníze z Evropské unie dokáže vyrábět a spalovat bioplyn z živočišného odpadu, slámy, kukuřice nebo ze zbytků po zpracování dřeva. Do výrobny bioplynu budou navíc svedeny i odpady z domácností, takže poslouží i místo čističky. Obec, jež má 400 obyvatel, získala na tento pilotní projekt z evropských fondů 83 miliónů korun, dalších 11,6 miliónu dal Státní fond životního prostředí. Teplo bude obec lidem prodávat po 260 korunách za gigajoule. Některé podobné kotelny v jiných městech jsou přitom i více než o 40 korun dražší.
"Pro domácnosti bude topení biomasou a bioplynem levnější než zemním plynem, ale dražší než uhlí," říká starosta Milan Kazda, který společně se zastupiteli celý projekt před čtyřmi lety vymyslel a požádal o dotaci z Evropské unie. "Ceny plynu, elektřiny i uhlí tehdy stále rostly. A navíc jsme se chtěli vrátit k přírodě a zlepšit ovzduší, protože lidé u nás topí tuhými palivy," vysvětlil Kazda.
Elektřinu začnou Kněžice dodávat ČEZ do běžné sítě. Dokážou jí vyrobit dokonce o málo více, než vesnice spotřebuje. Evropská unie si v rámci své energetické politiky vytkla cíl, aby se podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů zvýšil do roku 2020 na 20 procent. Například energie z biomasy produkuje v EU nejvíc Lotyšsko - je to třetina spotřeby. V Česku činí necelá tři procenta.
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



