Unijní peníze pro rybáře
11.10.2006 | Denik.cz
Češi jsou však slabí konzumenti ryb. Na každého z nich připadá asi 5,5 kilogramu ročně, zatímco průměr konzumentů z unie činí 11 kilogramů. Pokud by zmíněných 5,5 kilogramu byly české ryby, bylo by jejich producentům hej. Paradoxem je, že Češi jedí daleko více mořské. Důvod je podle ministerstva zemědělství zřejmý - pestřejší sortiment výrobků z mořských ryb a někdy dokonce i nižší ceny. Rybářství v Česku stále silněji pociťuje tlak evropské konkurence. Na trhu se objevují levní lososi z farem ze severských zemí, ale i z Číny nebo kapři a pstruzi z Polska.
"Naše šance je naučit spotřebitele jíst naše ryby celoročně a pravidelně, nabízet nejen živé ryby, ale i rybí výrobky ve vyšším stupni zpracování. Přesvědčit je o nutričních a dietetických vlastnostech a vysoké kvalitě sladkovodních ryb," míní Felčárek z MZe. Situaci by mohla změnit finanční injekce z evropských fondů. V letech 2007 až 2013 z nich budou moci získat více než 24 milionů eur, tedy 680 milionů korun.
Čeští rybáři, jejichž doménou jsou sladkovodní ryby, se tak překvapivě dočkají vyšší podpory než některé přímořské země. Dostanou víc peněz než třeba Belgičané. "Rybářská politika je v celé EU zaměřena převážně na mořský rybolov a mořské akvakultury. Značná část Společné rybářské politiky se nás tak z podstaty věci netýká, či jen v určitých fázích," uvedl Felčárek. Za priority přitom označuje uchování dosavadního rozměru rybářství, zpracování ryb a podporu celoročního prodeje ryb i jejich produktů.
BOŘEK OTAVA
Další články v kategorii
- Čtvrtek patřil výběrům býků na OPB Todně (11.05.2026)
- Cukrovar Vrbátky se loni dostal do ztráty, tržby mu klesly o 179 milionů Kč (11.05.2026)
- Ministerstvo má dostatečné rezervy pro odstranění následků požáru v Českém Švýcarsku (11.05.2026)
- Východní část Česka zasáhnou odpoledne a v noci silné bouře, varuje ČHMÚ (11.05.2026)
- Michal Hořejší: Národní parky jsou mementem porážky klausismu. A Motoristé sobě to dobře vědí (11.05.2026)
- Výroba vepřového na jižní Moravě se letos po dvouletém růstu propadla (11.05.2026)
- Zimbabwe vrací 67 farem cizincům, snaží se zlepšit vztahy se Západem (11.05.2026)
- Po loňské mimořádné úrodě čekají ovocnáři ve firmě Zemcheba propad kvůli mrazům (11.05.2026)
- ASZ ČR požaduje, aby stát dořešil sledování propojenosti podniků a předcházel zneužívání dotací (11.05.2026)
- Návrh Pirátů na nižší DPH na potraviny a hygienické prostředky vláda asi odmítne (11.05.2026)

Tweet



