Odkolek vzal zpět vyvlastnění akcií
17.10.2006 | iHNed.cz
Drobní akcionáři komplikovali vznik největší české pekárenské skupiny. Majitelé Odkolku se odhodlali k ojedinělému kroku. První velká společnost zrušila svůj plán vyvlastnit malé akcionáře. Rozhodla se tak firma Ramill, která ovládá naprostou většinu akcií pekáren Odkolek, na páteční mimořádné valné hromadě. Důvod? Firma potřebuje podle informací HN dokončit do konce roku fúzi Odkolku s Delta Pekárnami. Definitivní tečce za spojením, kterým vznikne jedna z největších pekárenských skupin ve střední Evropě, zatím bránily žaloby drobných akcionářů na podmínky "vytěsnění". A firma kvůli žalobám nemohla zapsat potřebné změny do obchodního rejstříku. "Mohu potvrdit změnu rozhodnutí. Ale důvody, které nás k tomu vedly, nechceme komentovat," řekl mluvčí Ramillu Jaroslav Pomp.
Drobní akcionáři vyčkávají
Spojení Odkolku a Delta Pekáren povolil po téměř tříletém zkoumání antimonopolní úřad letos v únoru. "Oddalování fúze nás už stálo spoustu prostředků," komentoval to šéf Ramillu Marko Pařík. Ten spolu s bratrem Jaroslavem celou skupinu ovládá. Drobní akcionáři byli rozhodnutím firmy překvapeni. Zdali vezmou žaloby zpět, zatím nevědí. "Pro mě je důležité, že se představenstvo na valné hromadě zavázalo vrátit věc do původního stavu," uvedl pouze jeden z menších akcionářů Odkolku Jaromír Horáček.
Nezvyklé rozhodnutí
Ojedinělý krok Ramillu překvapil i experty. "Majoritní akcionář nemá důvod něco takového dělat, pokud není například v časové tísni. O žádném podobném případu jsem neslyšel," říká analytik společnosti Atlantik FT Jan Schiesser. Dosavadní spory o vyvlastnění zatím žádní z malých akcionářů nevyhráli, v několika případech dosáhli alespoň zvýšení původně navrhované ceny za akcii.
Podle statistik České kapitálové informační agentury (Čekia) dosud využilo možnosti vyvlastnit menšinové akcionáře 227 společností. Drobným vlastníkům vyplatily odhadem 9,2 miliardy korun. "Celkový počet firem, které mohou na základě zveřejněné akcionářské struktury k vytěsnění přistoupit, se pohybuje kolem čtyř set," říká Petra Doležalová z firmy Čekia. Celková suma na výplatu akcionářů by se tak mohla vyšplhat na třináct miliard. Akcionáři s podílem více než 90 procent mohou přinutit ostatní majitele k prodeji akcií od loňského července.
Další články v kategorii
- Veterinární podmínky pro Jihočeskou beef show 2026 (07.07.2026)
- Možnosti farmářů proti suchu jsou omezené, závlahy fungují jen u části plodin (07.07.2026)
- Symbolický návrat: Zoo Hodonín zahájila zarybňování nového pavilonu přesně pět let po tornádu (07.07.2026)
- Souhrn událostí uplynulých dní – 3.7.2026–6.7.2026 (07.07.2026)
- Obávané El Nino je tady a nabírá na síle. Meteorologové varují Evropu před extrémy (06.07.2026)
- Ceny potravin ve světě v červnu podruhé za sebou mírně klesly (06.07.2026)
- Liberecký kraj nechá v 38 obcích prověřit rizika eroze půdy a bleskových záplav (06.07.2026)
- Měšťanskému pivovaru v Poličce na Svitavsku loni klesl zisk na 1,95 milionu Kč (05.07.2026)
- Povinné zatížení hospodářskými zvířaty kvůli suchu (04.07.2026)
- Ve městech je kvůli vedrům třeba sázet odolnější druhy stromů (03.07.2026)

Tweet



