Policisté hlídají hony
20.11.2006 | Mladá fronta Dnes
Myslivci si na kontroly alkoholu a dokladů zvykli, mívají vše v pořádku
Strakonicko - Jihočeští myslivci jsou opatrnější než dříve a před hony si už jen málokdo dovolí přihnout z lahve alkoholu. Policisté totiž ve všech okresech namátkově kontrolují hony a dávají myslivcům dýchnout.V sobotu ráno vyrazili strakoničtí policisté na kontrolu tří honů na Blatensku, ekologičtí aktivisté ale tvrdí, že by policisté měli kontrolovat myslivce i po vlastních honech: co vlastně zastřelili a zda mezi ulovenými zvířaty není chráněný kus.Policisté jeli kontrolovat myslivce do Bělčic u Blatné, Kadova a Sedlice. Bělčičtí honci rozhodně s kontrolou nepočítali. "Mohli jste se alespoň ohlásit. Máte štěstí, že jste nás zastihli ještě u hájenky, samozřejmě všichni potřebné doklady předložíme," říkal hospodář bělčických myslivců Josef Staněk.Policisté Václav Martínek, Simona Zábranská a Milan Kvarda ze strakonického inspektorátu pro zbraně a střeliva chtěli vidět veškeré doklady, které musí myslivci mít. "Zbrojní průkazy, průkaz zbraně, lovecké lístky i myslivecké průkazy s pojištěním. Nikde jsme neobjevili žádný přestupek," sdělil policista Milan Kvarda.
Honci si už netroufnou pít
Policisté si přitom pochvalovali, že právě díky kontrolám, které se například jen na Strakonicku dělají už roky, si netroufnou honci napít alkoholu. "Kontroly děláme už čtvrtý rok," řekla strakonická policejní mluvčí Jaromíra Nováková.Samotným lovcům kontrola, která je zdrží maximálně dvacet minut, nevadí. "Minimálně jednou do roka nás policisté kontrolují. Protože jsme zatím měli vše v pořádku, tak není důvod, proč by nám taková kontrola vadila," tvrdil osmačtyřicetiletý myslivec Augustin Ráž z Bělčic na Blatensku.Ekologičtí aktivisté, kteří na jihu Čech bojují o důslednější ochranu ohrožených živočichů, jako je rys ostrovid, tvrdí, že policisté by se ještě po honech měli zaměřit na kontroly zastřelené zvěře."Tím, že policisté kontrolují, zda myslivci nepili před honem, se snižuje riziko, že se postřelí navzájem či nechtěně zastřelí například psa, kterého si spletou. Bohužel to ale nefunguje jako prevence ilegálního lovu třeba šelem, protože rysa neupytlačí myslivec během naháněk, ale třeba když jde na posed čekat na divoká prasata," míní Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
Zastřelili rysa, nepřiznali se
Nicméně ví o případu, který mu myslivci neoficiálně potvrdili - zastřelení mláděte rysa. "Z dvanácti lovců nikdo neoznámil, že jejich kolega zastřelil rysí mládě. Proto by policisté měli kontrolovat i zvěř, kterou myslivci po každém honu vyskládají do řad a zapíší," uvedl Bláha.Každoročně se přitom na jihu Čech stanou v průměru dva případy, kdy se lovci postřelí při honu navzájem. Ačkoliv neexistuje žádná statistika, kolik "nesprávných" zvířat lovci za rok v lesích postřelí, odborníci to odhadují na desítky kusů ročně na jihu Čech. Nejčastěji střelí myslivci zatoulaného psa.
Foto popis: V POŘÁDKU. Policista během honu v Bělčicích u Blatné prohlíží zbraň jednomu z myslivců.Foto autor: FOTO: MAFA - JAROSLAV SÝBEK
Další články v kategorii
- Souhrn událostí uplynulých dní 12.12.2025 - 14.12.2025 (15.12.2025)
- Jak poznat zkažené vejce? Nenechte se zmást červenou skvrnou (14.12.2025)
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)

Tweet



