Lidský faktor je při různém typu ustájení prasnic rozhodující
24.11.2006 | ÚZPI
Některé studie podporují názor, že lidé obsluhující zvířata mají rozhodující vliv na jejich welfare užitkovost.
Výzkumníci z Virginie uvádějí, že zručnost a zasvěcenost ošetřovatelů zvířat jsou pro pocit pohody zvířat zásadní. Provedli srovnání ustájení prasnic na stáních a ve skupinových kotcích. Uvádějí, že prasata jsou velmi přizpůsobivá zvířata a mohou být odchovaná v nejrůznějších typech zařízení a systémech ustájení; pozornost je však potřeba zaměřit na kvalitu řízení chovu.
Studie provedená ve Virginii se zabývala srovnáním welfare a reprodukční užitkovost prasnic ustájených na individuálních stáních nebo ve skupinovém kotci během prvních 30 dní březosti.
Sledovala se tělesná hmotnost a změny ve výšce hřbetního špeku, výskyt poranění, kulhání a hladina kortisolu v krvi jako indikátoru stresu.
Závěry studie uvádějí:
- ve výšce hřbetního špeku nebyly mezi oběma skupinami rozdíly; prasnice ustájené ve skupinovém kotci vykazovaly mírně vyšší přírůstek hmotnosti než prasnice na stáních i když přírůstek hmotnosti u obu skupin odpovídal běžnému rozpětí pro březí prasnice
- prasnice ve skupinovém kotci vykazovaly více odřenin a poranění na hlavě, krku a ramenech, ve střední části těla, na kýtě, ocasu a vulvě,
- stereotypní chování jako je okusování trubek, předstírané žvýkání, lízání podlahy a trubek bylo podobné u obou pokusných skupin,
- koncentrace kortisolu v krvi byla vyšší u prasniček ustájeních na stáních,
- míra zabřeznutí byla vyšší u prasnic na stáních (100 %) než ve skupinovém kotci (85, 7 %),
- prasnice z obou pokusných skupin se nelišily v počtu embryí a jejich přežití.
Vědci se domnívají, že prasnice ustájené ve skupině mohou dosáhnout stejné užitkovosti jako prasnice ustájené na stáních a opačně. Dále uvádějí, že při chovu prasnic je nejdůležitější zručnost a zkušenosti lidí, za ně zodpovědných.
Další články v kategorii
- Zlínský kraj vyhlásil období nepříznivých klimatických podmínek (10.05.2026)
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



