SVS: Uhynulé slepice neměly ptačí chřipku
09.02.2007 | Agris
Čtyři slepice a jeden kohout z osmnáctihlavého malochovu ze Žleb ve Středočeském kraji, které uhynuly a následně byly vyšetřeny ve Státním veterinárním ústavu Praha, neměli ptačí chřipku. Informoval o tom mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. „Chovatel se zachoval správně, tak jak měl, náhlý podezřelý úhyn své drůbeže nahlásil Krajské veterinární správě pro Středočeský kraj. Dne 6. února byly odebrány vzorky a odeslány k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha, a od 8. února, jsou k dispozici výsledky vyšetření, které stoprocentně vyloučily onemocnění aviární influenzou, neboli ptačí chřipkou,“ uvedl mluvčí.
Po ohledání uhynulých slepic bylo shledáno, že nebyly v dobrém zdravotním stavu a nyní probíhají další vyšetření toxikologická, bakteriologická a parazitologická, aby bylo možno stanovit přímou příčinu úhynu. „Dávat tento případ do souvislosti s ptačí chřipkou je nyní velmi málo pravděpodobné, protože jednak ještě nezačaly tahy ptáků, zejména vodních a možný kontakt v tomto případě byl i velmi málo pravděpodobný,m“ zdůraznil Duben.
Nicméně lze podle něj na tomto případu dokumentovat, že veterinární dozor funguje tak, jak má, i to, že loňská informační kampaň pracovníků státního veterinárního dozoru zaměřená i na drobnochovatele byla účinná.
SVS připomíná, že i nadále je nutné každé podezřelé úhyny i náhlé změny zdravotního stavu vždy prověřit. Prvním krokem je vždy informovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, popřípadě i prostřednictvím soukromého veterinárního lékaře.
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



