SVS vyzývá: Nevypalujte meze
14.03.2007 | Agris
Každého jara je možné se setkat kromě topení Morany i s pálením stařiny, tedy vypalováním staré suché trávy, mezí a křovisek. Jak ale dnes upozornil mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben, kromě rizika, že při této riskantní a zapovězené činnosti hrozí požáry a již byly zaznamenány případy, kdy ten, kdo oheň založil, v něm nalezl i smrt, přijdou při pálení staré trávy o život tisíce příslušníků všech možných čeledí hmyzu, ale i drobných obratlovců.
„Proto je vhodné připomenout i letos, že zakládání ohňů v otevřené krajině je zakázané a trestné, ale i zcela hloupé. Kromě skutečných škod na životech a potenciálních škod na majetku, je třeba si uvědomit, že nový porost po vypálení nebude lepší. Místo žádoucích druhů trav totiž porostou mnohem odolnější a nežádoucí plevele,“ uvedl Duben.
Další články v kategorii
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Vlašské ořechy likviduje maličký škůdce. Existují proti němu opatření (23.07.2026)
- K letošní sklizni s místopředsedou ASZ ČR Janem Šteflem v Českém rozhlase Plus (23.07.2026)
- Německo bojuje s přemnoženým bourovčíkem toulavým, problém představují chloupky housenek i škody na dubech (23.07.2026)
- Úrodu na vinicích ohrožují letošní vedra (23.07.2026)
- Srnka porodila na zahradě u Brna. Příběh plný lásky rozděluje lidi na sítích (23.07.2026)
- Fotky z koňské soutěže krásy. Tradice přežívá navzdory válkám (23.07.2026)
- Úhyn ryb v Dyji: Vypuštění Nových Mlýnů by nepomohlo, tvrdí vodohospodáři (23.07.2026)
- Výrobce substrátů Agro CS loni zvedl tržby, ale strojírenská divize má výsledky horší (23.07.2026)
- Ochránci přírody kritizují těžbu dřeva na Svitavsku, případ řeší inspekce (23.07.2026)

Tweet



