Souhrn událostí uplynulého dne - 22. 03. 2007
23.03.2007 | Agris
Konec spekulací: PPF vstupuje do Setuzy
Skupina PPF chce majetkově vstoupit do firmy, která drží rozhodující balík v Setuze. Schválit to má antimonopolní úřad. Firmou, která v současnosti ovládá Setuzu, je Campaspol Holding. PPF se do ní chce dostat díky dceřiné společnosti AB Credit. Setuza pak tedy bude v rukou PPF podnikatele Petra Kellnera a firmy Via Chem. Krok PPF ale musí schválit Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Campaspol se dostala k podílu v Setuze na začátku února, kdy od společnosti M. L. Moran koupila sto procent ve firmě Český olej, která má v držení většinu v ústeckém podniku. M. L. Moran získala potravinářský gigant získala přímo od podnikatele Tomáše Pitra.
Zemědělci nezablokují hranice, budou jen demonstrovat
Zemědělci budou v pondělí na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti místo původně plánované blokády pouze demonstrovat a neměli by omezit dopravu. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby dnes o mírnější formě protestu rozhodl krizový štáb na základě výsledků středečního jednání, na němž se sešli zástupci ministerstva zemědělství, farmářů, zpracovatelů a obchodních řetězců. Na uvedené schůzce se podle očekávání zejména prvovýrobci a zpracovatelé vnímají narůstající dovozy hlavně vepřového masa jako problém, který snižuje jejich konkurenceschopnost na domácím trhu. Zástupci maloobchodu konstatovali, že v jednotlivých případech mají občas problém zajistit dostatek masa v požadované kvalitě a pak musí zajistit dodávky dovozem. Deklarovali však svoji vůli jednat dál o tuzemských dodávkách s prvovýrobci.
Budvar prohrál v Itálii spor o značku
Americký pivovar Anheuser-Busch vyhrál v Itálii soudní spor s Budějovickým Budvarem. Italský soud nařídil zrušit tři registrované známky, které Budvar v Itálii používal. Obě firmy vedou desítky soudních sporů po celém světě. Budějovický Budvar už nemůže v Itálii používat známky s názvem Budweiser Budbrau a Budweiser Budvar. Odvolací soud českému pivovaru zamítl i právo používat název Budweiser jako označení geografického původu.
Objem podpor pro potravináře by měl v následujícím období vzrůst
Na podporu potravinářství by mělo jít v následujícím období víc peněz než dosud. Jen v novém programu pro čerpání Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova je na roky 2007 až 2013 v opatřeních pro potravináře vyčleněno zhruba 3,75 miliardy korun. V letech 2004 až 2006 představovala podpora odvětví z různých zdrojů, jak národních, tak z operačních programů spravovaných ministerstvy zemědělství a průmyslu a obchodu, zhruba miliardu Kč, uvedl na dnešním Žofínském fóru ministr zemědělství Petr Gandalovič.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



