Souhrn událostí předchozího dne – 02. 05. 2007
03.05.2007 | Agris
Přimíchávání biopaliv již od září? Sněmovna je pro
Biopaliva se v tuzemsku začnou do pohonných hmot přimíchávat zřejmě od letošního 1. září. Příslušnou novelu zákona o ochraně ovzduší ve středu přijala sněmovna, nyní se jí bude zabývat Senát a poté půjde k podpisu prezidentu republiky. Původní vládní návrh počítal s přimícháváním až od 1. ledna 2008. Proti dřívějšímu termínu se ve středu postavil ministr financí Miroslav Kalousek. Ministerstvo podle něj nebude připraveno na správu příslušných poplatků.
Voda z Česka odtéká stále rychleji
Ani déšť nepřinese české krajině dostatek vláhy. Voda totiž odtud odtéká čím dál rychleji. Délka řek protékajících Českem se za posledních sto let zkrátila o třetinu. Tvrdí to alespoň ekologičtí aktivisté v souvislosti se současným katastrofálním suchem a s ním spojeným problémem zadržování vody v krajině. Podle zástupců Hnutí Duha se vinou kanalizace či narovnávání toků kvůli jejich lepší splavnosti řeky na mnoha místech dostaly mimo svá přirozená koryta a točivé meandry nahradily rovné úseky koryt. Voda pak z Česka odtéká mnohem rychleji než v minulosti.
Chmelařům na Rakovnicku působí letos starosti teplé počasí
Po mírné zimě se podle pěstitelů chmele dá očekávat větší množství škůdců, plísní a chorob. Problémy jsou i s půdou, protože při nízkých teplotách mráz neroztrhal hroudy. Zatím se však nedá odhadnout, jak tyto potíže ovlivní kvalitu a množství vypěstovaného chmele, řekl ČTK zástupce společnosti Rakochmel Kolešovice Petr Novotný. Kvůli teplému počasí začali letos chmelaři na Rakovnicku pracovat dříve než obvykle. "Nepamatuji, že by zavádění chmele začalo už během dubna," uvedl Novotný s tím, že na více než 140 hektarech chmelnic společnosti v současné době pracuje zhruba 160 středoškolských brigádníků. "Máme tady několik brigádníků z Benešova, ale zbytek tvoří Slováci, kteří mají o práci větší zájem než tuzemské školy," podotkl Novotný.
Česko se nesnaží bránit nelegální těžbě dřeva
Česká vláda si z celé Evropské unie vede spolu s Irskem nejhůř v boji proti nelegální těžbě dřeva. Vyplývá to z nové zprávy mezinárodní ekologické organizace WWF. Podle ní Česko nepodporuje přijetí legislativy, která by nelegální a neudržitelnou těžbu postavila mimo zákon. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že český právní řád má pro nelegální těžbu v lesích řadu sankcí. Problém s živelným kácením lesů přitom řeší plán Evropské komise zvaný FLEGT, který má jednotlivé členské státy přimět k tomu, aby uzavíraly partnerství a společně bojovaly proti ilegální těžbě. Plán byl Evropskou komisí přijat již v roce 2003 a v roce 2004 ho dokonce schválily i členské státy. "Česká vláda konstatovala, že není žádné takové legislativy třeba, protože ČR již má dostatečně silnou legislativu," uvedla WWF.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- Potravinářský kolos Nestlé prodá za tři miliardy eur polovinu divize balené vody (24.07.2026)
- Symbol Irska s českou stopou: Proč se v Guinnessu používá náš chmel? (24.07.2026)
- Jak americké plodiny dobyly po roce 1492 Evropu (24.07.2026)
- RADAR: Jaké bude o víkendu počasí? Konec týdne přinese tropy i bouřky (24.07.2026)
- Celosvětová produkce i spotřeba kávy by měly být v nadcházející sezoně rekordní (24.07.2026)
- Koupili ruinu s břízou na střeše. Dnes se u Lasíků stojí dlouhé fronty na koláče (24.07.2026)
- Od vlády nerespektující pravidla působí zavádění další EET pro podnikatele jako špatný vtip (24.07.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 23. 7. 2026 (24.07.2026)
- V CHKO Jeseníky jsou potvrzeny dvě vlčí smečky, v širším regionu až 40 jedinců (23.07.2026)
- Vyšší tráva může snížit teplotu povrchu až o 12 stupňů (23.07.2026)

Tweet



