Souhrn událostí předchozího dne – 27. 06. 2007
28.06.2007 | Agris
Sadaři: nejhorší úroda za 45 let
Až o polovinu nižší úrodu jablek budou mít letos ovocnáři v kraji. „Dělám sadařinu už pětačtyřicet let, ale tak špatný rok ještě nepamatuji,“ říká Josef Thoř z Pěnčína. „Na některých stromech není ani jablko.“ Podle něj se na špatné úrodě podepsaly jarní mrazy i kroupy, ale hlavně extrémní sucho v dubnu. „Nepršelo, foukal suchý vítr a ráno vůbec nepadala rosa. Květy, které nenamrzly, uschly,“ popsal Thoř. „Nejhůř dopadly odrůdy Bohemia, Rubin, Gold Bohemia, právě ty, na které se v této oblasti specializujeme.“
Po sousedním Bavorsku je ptačí chřipka i v sousedním Sasku
Po bavorském Norimberku jsou v Německu nové případy ptačí chřipky hlášeny také v sousedním Sasku. Zemské ministerstvo zdravotnictví v Drážďanech dnes informovalo, že byly nalezeny tři uhynulé labutě ve Frohburgu jižně od Lipska. Epidemiologové nadále zjišťují, zda nové výskyty nesouvisejí s infikovanou východočeskou krůtí farmou v Tisové.
Nový hráč v oblasti obnovitelných zdrojů chce být jedničkou
Nová společnost na trhu s obnovitelnými zdroji Energy 21 zahájila svou činnost koncem června. Skupina Energy 21 se netají velkými ambicemi, působí průřezově ve všech oblastech obnovitelných zdrojů (slunce, voda, vítr, biomasa i geotermální zdroj) a neomezuje se pouze na Českou republiku. V roce 2007 realizuje projekty celkem za cca 300 milionů Kč, v roce 2008 už by to měly být 3 miliardy. Skupina úzce spolupracuje s univerzitami a předními výzkumnými společnostmi a má tak možnost zavádět technologické novinky rychle do praxe a maximalizovat tak využití energetických zdrojů. Kromě vlastních projektů usiluje Energy 21 také o vyhledání a převzetí cizích nerealizovaných záměrů, jejich podporu a uvedení do provozu.
Zelená revoluce opět nastupuje
Golfové hole vyrobené z kokosu, dveře automobilu z agáve, desky stolů z řepky. Přírodní materiály tedy začínají nahrazovat syntetické. Automobilka Mercedes-Benz má už dlouhý seznam přírodních materiálů, které používá v některých typech aut: vlákna lnu a agáve na vnitřní obložení dveří, vlákna z kokosu a latex na čalounění sedadel. Opěrky pro hlavu a ostřikovače se vyztužují vlákny z bavlny, další přírodní materiály slouží pro zvukovou izolaci.
Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.
Další články v kategorii
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)
- Ve Vodňanech vyrostl pavilon pro aquaponii a chov ryb v uzavřeném cyklu (15.12.2025)

Tweet



