Souhrn událostí předchozího dne – 23. 07. 2007

Větrné elektrárny vyrábějí stále více elektřiny

Větrné elektrárny v Česku vyrobily loni 49,4 gigawatthodin elektřiny, což je o 132 procent více než o rok dříve. Instalovaný výkon větrníků se během loňska zdvojnásobil na 44 megawatt, stále však tvoří jen nepatrný zlomek tuzemských zdrojů elektřiny. Vyplývá to z roční zprávy o provozu, kterou zveřejnil Energetický regulační úřad. Energie z větru tak pokryla roční spotřebu elektřiny zhruba u čtrnácti tisíc domácností.

V září se opět uskuteční desítky akcí k propagaci biopotravin

Září bude letos již potřetí měsícem biopotravin a ekologického zemědělství. Zájemcům nabídne desítky akcí, od otevřených dnů na ekofarmách, přes bio jarmarky a dožínky po ochutnávky v bioprodejnách. ČTK to sdělil koordinátor měsíce biopotravin Tom Václavík. Projekt má za cíl informovat veřejnost o principech ekofarmaření a podpořit zájem o jeho produkty.

Úroda bude vyšší, pečivo ale nezlevní

Sklizeň obilí je v plném proudu, a první odhady už vyvracejí nedávné tvrzení rolníků, že úroda bude horší než loni. Naopak. O šest procent je vyšší úroda obilí, předpokládá se 6,1 milionu tun zrna. Ještě lépe se dařilo řepce. Brambor se očekává také výrazně víc, spokojeni jsou i chmelaři. Větší produkce se však automaticky nepromítne do snížení cen potravin. O ceně rohlíků nebo sýra se dnes už nerozhoduje hlavně na polích a ve stájích, ale při vyjednávání mezi potravináři a obchodníky. Takže třeba pečivo čeká zřejmě další růst cen.

Ministerstvo zemědělství dotuje dlužníky

Miliardy korun dotačních podpor mířících každoročně k českým zemědělcům mohou končit u podniků, které jsou v konkurzu, bankrotu, neplatí sociální pojištění či splátky svých úvěrů- tedy u dlužníků. Z podmínek většiny žádostí o dotace totiž vypadla dřívější povinnost doložit alespoň čestným prohlášením, že žadatel nemá vůči státu a resortním institucím pohledávky po době splatnosti.

Úplné texty zpráv a další události včerejšího dne naleznete v rubrice Úplné zpravodajství.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info