"Hory másla" z Evropy mizí

JAN VELEBA, PREZIDENT AGRÁRNÍ KOMORY

Musíme prosadit spravedlivé ceny za mléko nebo maso - řetězce platí farmářům málo, zdůrazňuje neustále prezident Agrární komory Jan Veleba. Dnes se zdá, že problém vyřeší trh. Dosavadní přebytky, pověstné "hory másla" nebo vagony obilí, podle Veleby z Evropské unie mizí.

HN: Nejde jen o momentální výkyv, skutečně se Evropa zbaví nadvýroby mléka, masa a obilí?

Nejde o to, aby zemědělci v unii vyráběli méně. Ale pokud se najde odbyt pro evropskou produkci ve světě, budou přebytky minulostí. U mléka už to nyní nastalo. Podobně to vypadá s obilím nebo s drůbeží. Jsem přesvědčen, že postupně bude stále odbyt i pro vepřové nebo hovězí maso.

HN: Co to může udělat s cenami potravin?

Zaznamenal jsem v Bruselu i názory, že během pouhých tří let mohou stoupnout ceny potravin až o třicet procent. Sám si nemyslím, že to půjde tak výrazně. Ale tlak na ceny tu nepochybně je a bude.

HN: Je to jen kvůli většímu odbytu agrární produkce například do Číny a dalších lidnatých zemí?

Vliv může mít i změna klimatu. A v Bruselu diskutují zpracovatelé také o tom, jak může ceny potravin zvýšit zavádění biopaliv. Na ně se totiž spotřebuje část obilí, kukuřice i cukrovky.

HN: Co vedle mléka ještě nyní zdražuje?

Zotaví se doufejme i ceny vepřového masa nebo drůbeže. Po loňské neúrodě totiž zdražilo krmné obilí až o třetinu.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info