Za bitvou o šéfa školství je boj o miliardy

Je to vůbec poprvé, co se stal z ministerstva školství mimořádně důležitý úřad. Politicky. Nikdy v minulosti se politici a různé zájmové skupiny tolik nezajímali o to, kdo bude ministrem, jako nyní, kdy odchází místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. Důvod? Z Bruselu přitečou v příštích letech opravdu velké peníze, až 130 miliard.

V pondělí večer sepsali Kuchtová a předseda zelených Martin Bursík seznam možných ministrů školství. Nechtějí ho zveřejnit. Přestože podle koaliční smlouvy mají právě zelení navrhnout budoucího ministra, za své kandidáty nezvykle silně lobbují i vysoké školy. A nenápadně třeba i lidovci, kteří do výběru ministra nemají oficiálně co mluvit.

K atraktivitě resortu přispělo i to, kvůli čemu Kuchtová rezignovala - miliardové evropské dotace. Když lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, největší kritička Kuchtové, mluví o tom, proč je důležité mít vliv na školství, používá věty jako: "Je třeba prostředků z evropských fondů pro dokončení reforem" nebo "Je třeba dobře řídit ty finanční toky".

Velký význam má v souvislosti s novým ministrem Česká konference rektorů. I jejich tlak přispěl k rezignaci Kuchtové. Dnes tlačí do čela resortu někoho ze svých řad. "Měl by to být zkušený člověk, zběhlý v řízení, v komunikaci s Bruselem, od kterého v dalších letech přijdou nemalé peníze. Z diskuse s některými rektory by se nám jako kandidát líbil Petr Sáha," říká Václav Havlíček, rektor ČVUT a místopředseda České konference rektorů. Petr Sáha je bývalý předseda České konference rektorů a bývalý rektor zlínské univerzity. Nyní je prezident mezinárodní společnosti The Polymer Processing Society v New Yorku.

Velké šance stát se ministryní má také Iva Ritschelová, rektorka ústecké univerzity. Ta se dokonce líbí rektorům i samotné Kuchtové. Její výhodou může být, že je žena.

Zájem rektorů je logický, kromě evropských dotací chystá ministerstvo velké změny, peníze se mají v budoucnu dostat jen do úspěšných univerzit a vědeckých institucí. To se rektorům nelíbí a "jejich" ministr by mohl zmírnit dopady reforem na univerzity.

Také zájem lidovců je logický, ve školství se budou dít velké změny a u toho chce být každá politická strana. Jejich favoritem je například bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity a bezpartijní senátor Jiří Zlatuška. Jeho plusem je to, že zvládl výstavbu univerzitního kampusu z úvěru Evropské investiční banky. Minusem, že je zastáncem školného a i v jiných otázkách si nerozumí se zelenými, kterým resort podle koaliční smlouvy patří.

Ale ani zelení nechtějí přijít o vliv na ministerstvu. Už ho dokonce posílili, Kuchtová včera dosadila na místo náměstka místopředsedu zelených Martina Tichého. A na svém křesle by ráda viděla svého dosavadního náměstka a člena zelených Dušana Lužného. Sama avizovala, že by na ministerstvu ráda zůstala jako jeho poradce.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info