Myši se nebojí koček, pokud nevědí, že jejich pach znamená nebezpečí
08.11.2007 | Denik.cz
Čich je u zvířat jedním z nejdůležitějších smyslů a pomáhá jim rozpoznat nebezpečí. Japonští vědci však zjistili, že tuto schopnost lze snadno „vypnout“ eliminací určitých čichových receptorů v mozku.
Jak uvedla agentura Reuters, vědci z katedry biofyziky a biochemie Tokijské univerzity provedli experiment, v jehož rámci identifikovali a odstranili určité receptory v čichovém centru myšího mozku.
Výsledek byl pozoruhodný – získali skupinu nebojácných malých hlodavců. Tyto myšky se přestaly bát koček, beze strachu jim očichávaly uši, olizovaly je a zkoušely si s nimi hrát. Hitoshi Sakano, jeden z autorů experimentu, demonstroval tyto skutečnost na fotografiích a prohlásil: „Tyto myši se cítí v přítomnosti kočky velmi dobře. Hrají si s ní.“ Uvedl však, že před filmováním takového kontaktu museli vždy šelmičku dobře nakrmit.
Japonští vědci prostřednictvím tohoto experimentu jako první rozluštili mechanismus, jakým se pach v čichovém centru převádí na strachový vjem. Sakano vysvětlil, že u savců existují dva čichové okruhy. Jeden je vrozený a druhý se získává učením.
Vědci proto vytvořili dvě skupiny myší – u jedné eliminovali receptory, které umožňují rozlišovat pachy, u druhé omezili schopnost čichu jako takového. Pak je nechali čichat k moči dravců, například lišek nebo sněžných leopardů.
První skupina myší projevovala o pach této moči intenzivní zájem, ale nedokázala rozpoznat, že je signálem nebezpečí.
Myši z druhé skupiny měly ve srovnání s první skupinou velmi špatný čich, jakmile však rozpoznaly pach liščí moči, ztuhly a začaly předstírat smrt.
Další články v kategorii
- Pivo bez alkoholu nemusí chutnat divně. Ve Walesu spustili přelomové zařízení (15.12.2025)
- Brusel podle šéfa EPP navrhne upustit od zákazu spalovacích motorů od roku 2035 (15.12.2025)
- Česko bude dál svírat inverze s teplotami do 5 stupňů (15.12.2025)
- Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny (15.12.2025)
- Otevírací doba o Vánocích: Pozor na zavřené obchody. Nákup se vyplatí už teď (15.12.2025)
- Šebestyán vedl zemědělský dotační fond, od letoška zastupoval velké agropodniky (15.12.2025)
- V kanadských skladech leží americký alkohol za miliardy. Provincie řeší, co s ním (15.12.2025)
- Zvěřiny se v Česku mnoho nejí, ale zájem roste. Vede daněk, divočák a jelen (15.12.2025)
- Na Litoměřicku a Nymbursku se potvrdila v malochovech newcastleská choroba (15.12.2025)
- Městské lesy Chrudim nabízí stromky, jedle z plantáží jsou ve větší oblibě (15.12.2025)

Tweet



