Vína z Česka se zařadila mezi světovou smetánku
12.03.2008 | Aktuálně.cz
Vína z Česka se definitivně prosadila mezi světovou špičku. Z jedné nejvýznamnějších světových soutěží v Paříži si vinaři odvezli dvaadvacet medailí. Česko se v počtu získaných medailí umístilo na šestém místě, a dostalo se tak před vinařské velmoci, jako je například Austrálie nebo Chile.
Prestiž a sláva
Pařížská soutěž Vinalies Internationales patří mezi nejprestižnější světové přehlídky vín. Každoročně se tam představuje několik tisíc vín z desítek zemí. Z 3140 přihlášených vín ze 36 zemí bylo letos čtyřicet šest z České republiky od šestnácti vinařských firem.
Porotci z celého světa ocenili celkem 940 vín z toho 234 zlatou medailí a 706 stříbrnou medailí. Moravská vína z celkových dvaadvaceti medailí získala šest zlatých a šestnáct stříbrných. "Z tuzemských vín získaly zlato Vinné sklepy Valtice za Chardonnay, ledové víno 2005, Sonberk za Pálavu 2006, Tomáš Krist za Pálavu, výběr z bobulí 2005, Petr Skoupil za Rulandské šedé pozdní sběr 2006, Znovín Znojmo za Rulandské šedé ledové víno 2005 a Radomil Baloun za Sauvignon," řekl Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.
Proti globalizaci
Stříbrné medaile si do Česka odvezly také firmy Bohemia Sekt, Víno Mikulov nebo společnost Čebav.
Už v minulém roce francouzští odborníci ocenili především rozmanitost a originalitu vůní a chutí moravských vín. Jsou podle nich oživením stále více globalizovaného trhu s vínem, který hrozí chuťovou monotónností.
Tuzemská vína už uspěla také na soutěžích v italské Veroně, Bruselu, v Londýně nebo ve Vídni.
Další články v kategorii
- Invazní druhy ohrožují globální Jih výrazně více, než se dosud předpokládalo (05.08.2026)
- Hospodaření Choceňské mlékárny se ani loni nevymanilo ze záporných čísel (05.08.2026)
- „Jsme zděšeni.“ Půda pro Babiše, nový zákon má pomoct agropodnikům, odpůrci mají plán (05.08.2026)
- Italské zemědělce trápí listokaz japonský ničící vinice i sady (05.08.2026)
- Vlk: Prodlevy s proplácením újmy za ztížení pastvy (05.08.2026)
- Tisíce lidí sem jezdí na jahody. Teď oblíbenou farmu koupil nový majitel (05.08.2026)
- E-shopy omezují kvůli vedrům prodej a rozvoz čokolády nebo ořechů (05.08.2026)
- Nová pravidla pro obaly startují. Firmy varují před chaosem i zdražováním (05.08.2026)
- Kmotr - Masně Kroměříž z koncernu Agrofert loni vzrostly tržby i zisk (05.08.2026)
- Obce mohou opravit nebo vybudovat vodní nádrže, od Ministerstva zemědělství na to dostanou 300 miliónů korun (05.08.2026)

Tweet



