Jezte bio za 28 milionů
09.04.2008 | Lidové noviny
Během příštích tří let bude na české spotřebitele působit kampaň, která je má naučit jíst biopotraviny. Státní zemědělský intervenční fond vydá celkem osmadvacet milionů korun, za které nakoupí billboardy, letáky, inzeráty v tisku, uspořádá ochutnávky biovýrobků či vytvoří webové stránky. Polovinu prostředků uhradí Evropská unie. Cílem kampaně je seznámit spotřebitele s výhodami a dostupností produktů s nálepkou bio. V prvním roce utratí fond patnáct milionů především na vysvětlení výhod konzumace biopotravin a úlohy ekologického zemědělství. „Chceme, aby se v Česku vytvořila stabilní poptávka po biopotravinách,“ řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS).
Podle Gandaloviče mnoho českých biovýrobků nekončí na stolech českých spotřebitelů, ale dál se vyváží do zahraničí. Na druhou stranu se do Česka většina prodávaných biopotravin dováží. „To právě chceme změnit,“ řekl ministr. Česká republika má podle něj dostatek půdy obdělávané ekologicky, chybí ale kapacity ve zpracovatelském průmyslu.
Díky kampani se může spotřeba biopotravin v Česku zněkolikanásobit, tvrdí Gandalovič. Dnes je kupuje pravidelně pět procent spotřebitelů a pětadvacet procent lidí občas.
Další články v kategorii
- Italské těstoviny, které prodával Albert, obsahovaly méně vajec, než měly (06.08.2026)
- Přebytek mléka v Evropě a tlak některých řetězců nutí mlékárny prodávat vybrané produkty se ztrátou (06.08.2026)
- Hnutí DUHA a Lesy ČR spolupracovaly na obnově lesů u Města Albrechtice (06.08.2026)
- Státní zástupce podal obžalobu v případu investic do sudů whisky z Třebíče (06.08.2026)
- Tepelný stres se projevuje už při teplotách 28 °C (06.08.2026)
- Tradiční záhumenky udržují ptáky v zemědělské krajině, ukázala studie (06.08.2026)
- Na Slovensku letos zastřelili 28 medvědů hnědých (06.08.2026)
- Choceňská mlékárna chce finanční problémy řešit automatizací výroby (06.08.2026)
- Bobří mokřady udrží vodu i ve vyprahlé krajině. Šetří to miliony (06.08.2026)
- Češi každý rok z lesa odnesou plody za miliardy. Zapomínají na rizika i pokuty (06.08.2026)

Tweet



