Proč balené vody přetrvají

Výrobci balených vod se vyslovují k neoficiální mediální kampani, zda mohou být balené vody nahrazeny vodou z vodovodu. Podle titulku tisku v Anglii (The Observer) se balené vody stávají posledním bitevním polem v ekologické válce a současně si tisk klade otázky, proč restaurace nenabízejí k pití vodovodní vodu. K této mediální diskusi musí zaujmout stanovisko i výrobci balených vod.

Ve Velké Británii konzumuje pravidelně balené vody 30 mil. osob, které nepovažují balené vody na nesmysl, jak balené vody hanlivě označil ministr Phil Woolas. Na balených vodách je závislých 20 mil. osob, přímo nebo nepřímo. Mnoho lidí považuje balené vody za něco speciálního, odlišného od jiných nealkoholických nápojů, zejména z pohledu zachovávání pitného režimu. Je to bezpečný a snadno udržitelný nápoj, Existuje mnoho druhů balených vod, včetně různých minerálních a pramenitých vod, každá se svou specifickou a jedinečnou chutí.

Dominujícím obalem pro balené vody jsou PET lahve. Jejich hmotnost se za posledních 15 let snížila o 30 % a ve snaze snižovat hmotnost obalů výrobci neustávají a k tomu přistupuje jejich recyklace. Poslední propočty ukázaly, že příspěvek PET lahví k uhlíkové stopě v UK je pouze 0,03 %. I zde se projevují snahy výrobců i tuto hodnotu snížit recyklací obalů, inovacemi při extrakci, zdokonalením energetické efektivnosti a účinnější logistikou při dopravě. Podíl recyklace se každým rokem zvyšuje o 40 %. Angažovanost v oblasti balených vod by podle výrobců měla směřovat i na zvýšení podílu recyklovaných hmot sběrem z domácností.

Bastone, L., Why bottled water will survive, Soft Drinks International, February 2008, s. 2

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info