Chudí budou platit za potraviny stále víc
23.05.2008 | Denik.cz
Rekordní výdaje dovoz za základních potravin ze zahraničí čekají letos na nejchudší státy světa, jejichž obyvatelé se již nyní potýkají s podvýživou a za jídlo utrácení většinu svých skromných příjmů.
Zpráva Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) odhaduje, že v roce 2008 vydají chudé státy za import potravin 169 miliard dolarů, což je o 40 procent více než loni. Celosvětově pak ceny potravin oproti roku 2007 vzrostou o 53 procent.
Tak velký růst cen bude mít pro chudé země světa kritické humanitární důsledky.
„Rostoucí ceny potravin ještě zhorší už tak nepřijatelnou míru strádání 854 milionů lidí. Čelíme hrozbě, že počet hladovějících vzroste o mnoho milionů,“ vysvětlil zástupce generálního ředitele FAO Háfiz Ghaním.
Budou-li ceny i nadále růst stávajícím tempem, zaplatí chudé země oproti roku 2000 za dovoz základních potravin dokonce čtyřnásobek.
Drahá kukuřice, rýže nebo mouka se během posledních měsíců staly v řadě chudých zemí po celém světě zdrojem sociálního neklidu a masových protestů.
Hlavními důvody zdražování dovážených potravin jsou podle expertů FAO rekordně vysoké ceny ropy, rostoucí globální poptávka, špatná obchodní politika řady zemí, klimatické podmínky i panika nakupujících a spekulace.
Situaci v chudých zemích ještě zhoršuje rostoucí poptávka po masu v zemích zažívajících ekonomický růst. Zemědělské produkty, které by mohly být spotřebovány přímo v chudých zemích se totiž často využívají jako krmivo pro hospodářská zvířata, jejichž maso konzumují bohatí.
Na potravinovou krizi a její sociální dopady se podle zprávy FAO státy jako například Indie a Filipíny připravily lépe než ostatní. Uvolnily především více peněž na sociální dávky pro nejchudší nebo dotované základní potraviny rozdělují potřebným na základě lístkového systému.
Jiné země však své občany před raketově rostoucími cenami potravin uchránit nedokáží. Spoléhat se tak mohou na to, že dobrá úroda a větší nabídka ceny alespoň dočasně sníží. To lze však očekávat nejdříve na podzim.
Další články v kategorii
- MZe zjednoduší pravidla dotací na nákup technologií a rekonstrukci lesních cest (03.03.2026)
- Olomouc chce odkoupit sbírkové skleníky. Chystá jejich velkou a drahou opravu (03.03.2026)
- K zastropování dotací s předsedou ASZ ČR Jaroslavem Šebkem na CNN Prima NEWS (03.03.2026)
- Ministerstvo zemědělství ulehčí byrokratické povinnosti zemědělců a upraví některé podmínky pro hospodaření šetrné k přírodě (03.03.2026)
- MAPA: V Česku bude mimořádně teplý týden. Sníh a mráz ale neřekly poslední slovo (03.03.2026)
- Slovenský úřad začal posuzovat ovládnutí dvou pekáren skupinou Agrofert (03.03.2026)
- Výrobci potravin v Libereckém kraji se mohou hlásit do soutěže o výrobek roku (03.03.2026)
- Skupina Bohemia Sekt prodala loni přes 30 mil. lahví, meziročně o čtyři pct více (03.03.2026)
- Kvůli hnízdění ohrožených ptáků platí omezený vstup do národního parku (03.03.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne 2.3.2026 (03.03.2026)

Tweet



