Výskyt salmonely u prasat v EU
11.06.2008 | ÚZPI
Zpráva EFSA o výskytu salmonely u porážených prasat v EU-25 v letech 2006–2007.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) publikoval přehled o výskytu salmonely u porážených prasat v EU v letech 2006–2007. Bylo odhadnuto, že se salmonela vyskytuje v průměru u každého desátého prasete (10,3) poráženého pro spotřebu lidí. V jednotlivých členských státech EU se výskyt salmonely pohyboval v intervalu od 0 do 29 %. Ze zjištěných druhů se nejvíce vyskytovaly dva druhy salmonely a to: S. Typhimurium (4,7 %) a S. Derby (2,1 %). Jde o běžné druhy salmonely, které jsou příčinou infekce u lidí.
Salmonela je druhou nejčastěji uváděnou příčinou onemocnění z potravin v Evropě. V roce 2006 to bylo 160 649 případů infekce, což je přibližně 35 osob na každých 100 000. Získané údaje pomohou Komisi stanovit cílové hodnoty, na které by se výskyt salmonely u prasat v EU měl dostat.
Pouze jedna země uvedla, že u ní nebyl zaznamenán žádný výskyt salmonely u porážených prasat. Nejvyšší výskyt hlášený ostatními zeměmi byl 29 %. Vedle uvedených dvou nejčastěji se vyskytujících druhů uvedly některé země vysoký výskyt i jiných druhů salmonely.
Testování prasat na výskyt salmonely se provádělo v 25 členských státech EU, přičemž do testování bylo zahrnuto 80 % prasat porážených na jatkách v každé členské zemi.
Infekce u lidí způsobené salmonelou jsou mírné až vážné gastroenteritidy (současný zánět žaludku a tenkého střeva), které mohou být u citlivých osob (děti a staré osoby) smrtelné. Riziko pro spotřebitele hrozí při nedostatečné tepelné úpravě vepřového masa nebo z křížové kontaminace jinými potravinami. Dostatečnou tepelnou úpravou masa a důsledným dodržováním hygienických podmínek v kuchyni se zamezí nebo se sníží riziko výskytu onemocnění z vepřového masa kontaminovaného salmonelou.
EFSA již publikoval řadu dalších základních přehledů o salmonele a počítá s tím, že v budoucnu bude publikovat další přehledy zaměřené na patogenní mikroorganismy Salmonella a Campylobacter v populaci zvířat a v potravinách.
K dispozici je souhrn zprávy (příloha 1), úplná zpráva (příloha 2) a přílohy k této zprávě (příloha 3).
Příloha 1: Zpráva EFSA o výskytu salmonely u porážených prasat v EU (2006–2007): souhrn (pdf, 31 kB, 3 strany)
Příloha 2: Zpráva EFSA o výskytu salmonely u porážených prasat v EU (2006–2007): úplný text (pdf, 3,03 MB, 51 stran)
Příloha 3: Zpráva EFSA o výskytu salmonely u porážených prasat v EU (2006–2007): přílohy (pdf, 1,95 MB, 60 stran)
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



