Becherovka vyhrála spor o značku, Hoffmann jde do vězení

Karlovarská Becherovka vyhrála dlouholetý spor o značku. Soud poslal Zdeňka Hoffmanna na rok a půl do vězení, jeho matce Jiřině udělil podmíněný trest. Oba vyráběli v letech 1998 až 2003 bez povolení likér s názvem Becherovka.

Nelegálně vyráběná Becherovka nebyla zaměnitelná s produktem karlovarského podniku. "Byla to jejich receptura a nebylo to identické. Rozdíl byl znatelný na první ochutnání," řekla serveru iDNES.cz mluvčí Eva Kotýnková.

Tresty potvrdil 25. 6. odvolací soud, rozhodnutí již před ním vydal Okresní soud v Domažlicích. "Jsme samozřejmě potěšeni potvrzením našich práv soudem," komentoval současnou situaci generální ředitel Karlovarské Becherovky David Haworth. Rozhodnutí soudu je pravomocné. Odsouzení se mohou už jen dovolat k Nejvyššímu soudu.

Matka Jiřina a syn Zdeněk distribuovali v letech 1998 až 2003 do slovenských obchodů svou Becherovku a tvrdili, že jsou právoplatnými dědici práv na výrobu likéru. Tato práva měl v roce 1939 převést Alfred Becher na Josefa Hoffmanna (tchána Jiřiny). Hoffmannovi se ve sporu opírali o údajnou darovací smlouvu. - čtěte více o výrobě a distribuci slovenské Becherovky

Třetina produkce Becherovky míří na Slovensko

Jiřina Hoffmannová a její syn Zdeněk se podle soudu dopustili nezákonného porušování práv k ochranným známkám a byli odsouzeni k trestu odnětí svobody v délce jeden a půl roku, s tím, že Zdeňku Hoffmannovi byl tento trest uložen nepodmíněně.

Becherovku smí vyrábět jen česká firma

Karlovarská Becherovka je originální výrobek české firmy Jan Becher - Karlovarská Becherovka, a. s. Jen tato firma může používat pro svůj likér označení Becherovka. Vlastní také ochranné známky chránící tvar lahve, grafické vyobrazení kalíšku s logem JB4, označení BECHER, BECHER BITTER, JOHANN BECHER a BECHEROVKA. Společnost nikdy neudělila souhlas pro užívání těchto značek jiné firmě.

Jiřina se domáhala, aby soud zakázal české firmě tyto ochranné známky užívat. Krajský soud v Plzni potvrdil, že ochranné známky, k nimž Jiřina Hoffmannová nárok uplatňovala, jsou právoplatně vlastněné JBKB. Podrobné odůvodnění rozsudku bude k dispozici do jednoho měsíce.

Karlovarská Becherovka podle mluvčí Kotýnkové ročně vyváží 3 miliony litrů likéru a třetina tohoto množství míří právě na Slovensko. Jen ve druhé polovině roku 1998 prý Hoffmannovi získali na Slovensku smlouvy na výrobu 80 tisíc kusů litrových lahví. Nyní mohou splácet pětimilionovou pokutu.

Tisk

Další články v kategorii

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics


Kalendář


Podporujeme utipa.info