Toxoplazmóza u prasat
21.07.2008 | ÚZPI
Hlodavci hrají klíčovou roli v přenosu parazitického výtrusovce Toxoplasma gondii, jehož definitivním hostitelem jsou kočky. To jsou výsledky studie, kterou nyní zveřejnili nizozemští vědci v odborném časopise „Veterinary Parasitology“.
Vědci vybrali do studie čtyři biochovy prasat s prokazatelným výskytem krys a myší, u kterých mapovali výskyt Toxoplasmy gondii. Přítomnost těchto choroboplodných zárodků v tkáni srdce nebo mozku byla prokázána u 10,3 % potkanů (Rattus norvegicus), 6,5 % myší (Mus musculus) 14,3 % myšic křovinných (Apodemus sylvaticus) a 13,6 % bělozubek tmavých (Crocidura russula). Na začátku studie se pohyboval výskyt infekce sledovaným parazitickým prvokem u prasat v biovýkrmu mezi 8 mezi 17 %. Po čtyřměsíčním profesionálně vedeným bojem se škůdci byly ve třech ze čtyř biopodniků výsledky kontroly kontaminace jatečných trupů prasat tímto parazitem na porážkové lince negativní. Ovšem po ukončení takto intenzivního boje opět došlo k v těchto biochovech k nápadu Toxoplasmy gondii do organismu prasat.
Výzkum jasně demonstroval, jak významnou úlohu hraje kvalifikovaný a důsledně prováděný boj proti škůdcům ve snaze zajistit bezpečnost produkce vepřového masa.
Masný průmysl v Nizozemí vyvíjí enormní snahu udržet chovy prasat prosté infekce Toxoplasmou gongii, protože bylo zadokumentováno, že se spotřebitelé mohou infikovat tímto parazitickým prvokem především konzumací syrového vepřového masa pocházejícího z prasat z volného venkovního chovu.
Další články v kategorii
- Ministr zemědělství diskutoval se zástupci nevládních organizací o budoucnosti českého zemědělství (09.05.2026)
- Při jarní Sbírce potravin se vybralo 702 tun potravin a drogerie, meziročně více (08.05.2026)
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



