Bursík nabídl pomoc občanům Nových Heřminov
22.07.2008 | Agris
Ministr životního prostředí Martin Bursík přijel v pondělí 21. července do Nových Heřminov, aby nabídl pomoc s plánováním udržitelného rozvoje obce. Informovala o tom dnes Jarmila Krebsová z tiskového odboru Min isterstva životního prostředí ČR (MŽP) s tím, že na besedě s místními zastupiteli a občany a při debatě s hejtmanem a zástupci obcí Moravskoslezského kraje také Bursík podrobně představil návrh řešení protipovodňové ochrany v povodí horní Opavy.
Ministerstvo na vlastní náklady zadává studii budoucího udržitelného rozvoje Nových Heřminov. Rozhodnutí vlády o projektu protipovodňových úprav ukončí třicet let trvající stavební uzávěru, která dosud blokovala rozvoj obce. „Starostovi Jílkovi jsem předal návrh zadání Studie udržitelného rozvoje obce. Cílem je vytipovat konkrétní projekty a možnosti jejich financování z Evropských fondů a prostředků státního rozpočtu. Je nyní na obci, aby podle vlastních potřeb zadání upravila tak, aby výslednou studii mohla skutečně využít pro svůj další sociální, hospodářský a kulturní rozvoj,“ řekl Bursík. Studie může například vytipovat prostředky na stavbu čističky odpadních vod, revitalizaci průmyslových ploch, zlepšení dopravní obslužnosti, obnovitelné zdroje či projekty sociálního a komunitního rozvoje.
Projekt protipovodňových úprav v povodí řeky Opavy je podle ministra Bursíka první případ komplexního řešení protipovodňové ochrany s významným zapojením přírodě blízkých zásahů do krajiny, které zaujímají téměř 55 % plochy všech navržených úprav. Konkrétně mezi tzv. měkká opatření patří protierozní úpravy, malé nádrže, poldry, revitalizace toku i nivy a technické úpravy koryta řeky prováděné přírodě blízkým způsobem. Nejde tedy o vybagrování a vydláždění řeky, ale o přirozeně se vinoucí koryta.
„Varianta, kterou se nám podařilo na vládě prosadit, zahrnuje řadu přírodě blízký ch opatření, která v předcházejících návrzích vůbec nebyla, a navíc se takto podařilo zachránit celkem 106 objektů v Nových Heřminovech, z nichž 69 je obytných,“ řekl ministr Bursík. V souladu s dubnovým rozhodnutím vlády je součástí opatření proti velké vodě i tzv. menší varianta retenční nádrže o objemu 16 mil m3 s využitím přírodě blízkých protipovodňových úprav navržených Ministerstvem životního prostředí.
Do osmi let by měla být dokončena všechna měkká opatření na toku Opavy ve dvaceti kilometrovém úseku z Kunova do Krnova, což předpokládá investici zhruba 4 miliard korun ze strany státu. „V roce 2016 budou obce úplně chráněny proti menším povodním, tedy proti takzvané desetileté vodě,“ uvedl ministr. Souběžně s těmito úpravami toků se budou realizovat protierozní opatření v krajině, která umožní ochranu před přívalovými srážkami. Po roce 2016 se může začít se stavbou samotné přehrady, která zabezpečí ochranu proti stoleté vodě u většiny obcí a měst pod přehradou. „To vše umožní ochranu životů a majetku více než 170 tisíc obyvatel v 55 obcích ležících na území povodí horní Opavy,“ dodal ministr.
Studie protipovodňových a protierozních opatření na horní Opavě zpracovaná MŽP je k dispozici na: http://www.ochranavod.cz/04/04/02/Horni_Opava_souhrnna_zprava.pdf
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



