Zahrádky plení slimáci, někde si pochutnají i zloději
22.07.2008 | Denik.cz
Slimáci všude, kam se jen člověk podívá. Tak hodnotí zahrádkáři letošní sezonu. Počasí, které je letos bohaté na dešťové přeháňky, totiž může za to, že na zahradách plení úrodu právě mlži.
A boj proti nim je podle pěstitelů nekonečný. Někdo na ně používá osvědčené triky babiček, jiný zase využívá prostředky moderní doby.
„Slimáci? To je zkáza. Zlikvidovali mi okurky i papriky,“ postěžoval si Vlastislav Hudec, který má zahrádku ve zlínské místní části Burešov. Denně jich ze svých záhonů sesbírá obrovské množství. „Třeba zrovna v pátek jsem to počítal a posbíral jsem jich dvě stě padesát. Vyhovuje jim to vlhko, které teď je,“ podotkl zahrádkář.
Jeho slova potvrdil i Jiří Sedláček, který má zahrádku na stejném místě: „Letos mě trápí slimáci a nestálé počasí. Daří se paprikám a rajčatům, ale na okurky je chladno. Už na ně začala útočit plíseň. A jestli to s počasím půjde tak dál, tak to bude zlé. Chtělo by to prostě teplé noci,“ řekl Sedláček.Se slimáky si každý zahrádkář poradí po svém. „Sbírám je a používám i postřiky. Ale ty jsou drahé a často málo účinné,“ dodal osmapadesátiletý Jiří Sedláček ze Zlína.
S nenažranými plži bojují zahrádkáři i ve Zlíně-Malenovicích.
„Každé ráno je jich tu nepřeberné množství. Pořád s nimi bojujeme. Používáme na ně sůl. Ale jen to jeden den vysbíráme, druhý den jsou tu zas,“ posteskl si Emil Fajkus. Se svou manželkou mají zahrádku nedaleko koupaliště Riviéra. „Je tu klid a hlavně jsme pryč z činžáku. Zahrádku máme jako takový odpočinek,“ svěřil se Fajkus.
Za jejich péči se jim zahrada po celou sezonu odměňuje stále čerstvým ovocem a zeleninou.
„Letos jsme měli bohatou úrodu jahod. Zkusili jsme nasadit i řepu a zadařilo se. Roste jak divá,“ ukazoval na jeden ze záhonků.
Dagmar Pelikánovou, která má zahrádku rovněž v Malenovicích, mimo slimáků trápí i zloději.
„Loni mně očesali celý strom broskví a ukradli mi kanadskou borůvku. Vyplenili mi i záhon cibule a česneku. Člověk se s tím celý rok nadře, lítá kolem toho, a když pak uvidí tu spoušť, je mu do breku,“ posteskla si zlínská zahrádkářka.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



