Pěstitelům se jablka nevyplatí
20.08.2008 | Denik.cz
Výkupny nyní nabízejí zahrádkářům osmdesát haléřů za kilogram jablek, loni to bylo třikrát až čtyřikrát tolik.
Zahrádkáři a sadaři nyní míří do sběren ovoce, jejichž provozovatelé zahájili výkup před několika dny. Lidé mohou prodat přebytky padaných i méně kvalitních jablek, ale ceny jsou poměrně velmi nízké. Protože se letos jablek urodilo hodně, dostávají sběrači za kilogram ovoce jen osmdesát haléřů, přitom loni se ceny vyšplhaly až na tři koruny.
Zahrádkáři letos na sběru jablek rozhodně nezbohatnou. V celé Evropě se jich totiž urodilo dostatek, takže výkupní ceny klesly na minimum. „Loňské rekordní ceny, kdy se zpočátku sezony platilo dvě a později i tři koruny za kilogram, se už rozhodně opakovat nebudou. Jablek bylo velmi málo, takže zpracovatelé platili mnohem víc. Letos je to přesně obráceně. Ovoce je tolik, že aktuální výkupní cena je jen osmdesát haléřů za kilogram,“ uvedl Radek Tichý, obchodní ředitel společnosti Drago Kokory, která na Olomoucku a Přerovsku provozuje síť výkupen. „Určitě se nedá počítat s tím, že by ta suma nějak rapidně vzrostla,“ předpokládá Tichý.
Nízké výkupní ceny se projevují také na klesajícím počtu sběračů. „Rok od roku jich k nám jezdí míň. Pamatuji si, že za totality se za kilo jablek ve výkupu platila koruna padesát. Dnes si lidé stěžují, že se to k nám nevyplatí ani vozit, protože je drahý benzin. Pod stromem však ovoce nemohou nechat ležet a hnít,“ uvedl provozovatel křelovské sběrny Mojmír Halouzka.
Ani vnoučata pomáhat nechtějí
Ani Ludvík Vaculík, který má výkupnu ve Šternberku, neočekává, že lidé budou vozit obrovské množství ovoce. „Sezona se teprve rozjíždí. Nepočítám s tím, že letošní výkupní ceny budou sběrače motivovat k tomu, aby nám dodávali metráky jablek. Loňské tři koruny za kilo byly rekordem, jaký dlouhá léta nepamatuji. Už se to asi nebude opakovat,“ míní Vaculík.
Od pěstování ovoce ve velkém ustoupil kvůli padajícím výkupním cenám také čtyřiašedesátiletý zahrádkář Pavel Zatloukal z Olomoucka. Zatímco v minulosti míval na zahradě desítky ovocných keřů a stromů, v posledních dvou letech jejich počty omezil na minimum.
„Za totality jsme za angrešt a rybíz ve výkupu dostávali osm korun, což byla cena za litr benzinu. Dnes je to stěží pětikoruna, benzin přitom stojí přes třicet korun. S trháním nechtějí pomáhat děti ani vnoučata, nevyplatí se už ani zavařování,“ řekl Zatloukal. „Moštárnu u nás před lety zrušili, takže jsem postupně vykácel i staré jabloně. Ovoce teď pěstujeme jen tolik, co sami spotřebujeme. Aspoň nemáme starosti, co s přebytky,“ řekl Zatloukal.
Jablka, která hanácké výkupny od zahrádkářů odebírají, většinou skončí u tuzemských zpracovatelů. „Vozíme je například do firmy Linea Nivnice a do konzerváren, kde z nich vyrábějí jablečný nápojový koncentrát. Ten se pak vyváží do zahraničí. Kvůli rostoucím cenám za pohonné hmoty a kamionovou přepravu je levnější tam vyvézt hotový koncentrát než celá jablka,“ dodal Tichý.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



