Ropa kvůli hurikánu Gustav opět podražila
27.08.2008 | Hospodárske noviny
Ceny ropy včera vzrostly o více než dva dolary na barel a americká ropa se po počátečním poklesu vyšplhala ke 117 dolarům. Ropný trh ovlivnily obavy ze sílícího hurikánu Gustav, který by na své cestě z Karibiku mohl zasáhnout oblasti ropné těžby kolem pobřeží Mexického zálivu.
Cena americké lehké ropy stoupla kolem 16. hodiny SELČ o dva dolary mírně nad 117 dolarů za barel. V první polovině dne přitom vlivem zpevnění dolaru ztrácela více než dva dolary na barel a klesla až na 112,36 USD.
Tropická bouře Gustav, která se v pondělí zformovala v Karibské oblasti, včera dosáhla síly hurikánu. Podle meteorologů z amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) bude po úderu na Haiti pokračovat ke Kubě. Modely pak naznačují další pohyb buď k mexickému poloostrovu Yucatán, nebo do centrální oblasti Mexického zálivu, odkud by pak mohla ohrožovat ropná zařízení u pobřeží.
Zpočátku ropu oslaboval růst dolarového kurzu. Ropa je v posledních dnech silně ovlivňována pohyby dolaru, což se projevilo zejména extrémně prudkým kolísáním v posledních dvou dnech minulého týdne. Silná americká měna snižuje výnosnost investic do ropy a dalších komodit obchodovaných v dolarech.
Investoři také pozorně sledují vývoj v Gruzii a napětí mezi Ruskem a Západem. Ruský prezident Dmitrij Medveděv včera uznal dva gruzínské separatistické regiony, Jižní Osetii a Abcházii, což vyvolalo silnou kritiku Západu. Nedávná ruská intervence v Gruzii narušila export ropy z Ázerbájdžánu, poslední vývoj však podle analytiků na ceny ropy zatím větší vliv nemá a trh spíše čeká, jak se situace vyvine.
Další články v kategorii
- Slábnoucí spotřeba alkoholu vídeňské vinaře netrápí. Zažívají zlaté časy (24.06.2026)
- Penny Market dostal od ČOI maximální možnou pokutu za nesprávně určované slevy (24.06.2026)
- Prodeje fairtradové kávy v ČR loni klesly o čtvrtinu, méně se prodalo i kakaa (24.06.2026)
- Souhrn událostí uplynulého dne – 23.6. 2026 (24.06.2026)
- Ve špaldové Pernerce byla třetina obyčejné mouky. Firma musí platit, rozhodl soud (23.06.2026)
- Lesy má sledovat „Velký bratr“. Drony, AI a senzory jim mohou dát šanci proti změně klimatu (23.06.2026)
- Hasiči loni hasili o 143 víc požárů v zemědělství, škody vzrostly na 354 mil. Kč (23.06.2026)
- Nepodceňujte vliv extrémních teplot (23.06.2026)
- Máslo za pět korun. Řetězce v Polsku válčí o zákazníka, výrobci se zlobí (23.06.2026)
- ČSÚ: Plzeňský kraj má mezi kraji 2. nejvyšší podíl lesů, nové výsadby se snížily (23.06.2026)

Tweet



