Reakce starčeku přímětníku na sečení
05.09.2008 | ÚZPI
Starček přímětník (Senecio jacobaea) je pro skot a jiná hospodářská zvířata jedovatý a proto je jeho výskyt na loukách a pastvinách nežádoucí. Ačkoli může být regulován herbicidy, je potřeba vytvořit dlouhodobou strategii založenou především na využití nechemických metod ochrany.
V pokusech prováděných ve Švýcarsku proto byly zkoumány účinky různých termínů seče k ochraně proti S. jacobaea s cílem zabránit obrůstání rostlin po seči a tvorbě semen.
Na každém z dvaceti pokusných pozemků bylo v říjnu 2003 vysazeno 14 rostlin S. jacobaea. V roce 2005 po dosažení vegetativního stadia proběhla seč v těchto fázích: začátek kvetení (27. 6. 2005), začátek odkvétání (13. 7. 2005) a začátek tvorby semen (18. 7. 2005).
Ve srovnání s nesečenými rostlinami redukovala seč během prvních dvou vývojových fází počet úborů vytvořených při obrůstání o 87 %. Seč ve fázi „začátek kvetení“ navíc způsobila, že 30 % rostlin zůstalo ve formě listové růžice a během roku nedocházelo k obrůstání. Navzdory oslabení rostlin v důsledku seče však některé rostliny začaly obrůstat a do konce srpna vytvořily první nové květy. Podíl odumřelých rostlin se pohyboval v závislosti na termínu sečení mezi 6 a 10 %.
K zabránění vysemenění rostlin starčeku jsou proto nutné minimálně dvě seče za rok. V ideálním případě by první seč měla být provedena v době, kdy jsou u poloviny rostlin objeveny první otevřené květy. Druhá seč by se měla uskutečnit, jakmile se u poloviny po první seči obrostlých rostlin otevřou první květy.
Další články v kategorii
- Svitavy prostřednictvím projektu Třídím gastro vytřídily ze směsného odpadu přes 17 tun kuchyňských zbytků (09.02.2026)
- Čínský farmář způsobil výpadek proudu, když přepravoval prasata dronem (09.02.2026)
- Lesníci budou nově dostávat příspěvek na sdružování, projedná to vláda (09.02.2026)
- Borůvky v rajčatovém hávu. Austrálie chystá prodej GMO fialových rajčat (09.02.2026)
- Předkupní právo na zemědělskou půdu? Proti tomu budeme bojovat i u Ústavního soudu, varují malí zemědělci (09.02.2026)
- Bluetongue: doporučení pro očkování v roce 2026 (09.02.2026)
- Šampiony 48. ročníku jihomoravské výstavy vín jsou dvě slovenská vína (09.02.2026)
- Obloha zůstane většinou zatažená, bude až 11°C, na víkend se ochladí (09.02.2026)
- Ultrazpracované jídlo může škodit jako cigarety. Novou studii vysvětluje redaktor ČT Petr Malásek (09.02.2026)
- Únorem startuje zahrádkářská sezona. Pravidla hry změnila LED světla (09.02.2026)

Tweet



