BSE byl problém především devadesátých let
05.09.2008 | SVS ČR
Nejvíce se o BSE psalo v devadesátých letech, kdy se hovořilo tom, že jde o časovanou bombu, neboť panoval strach, že kvůli dlouhé „inkubační době“ jsou ohroženy až tisíce lidí. Ukázalo se, naštěstí, že se tyto katastrofické vize nenaplnily.
Díky přísným veterinárním opatřením, která byla přijímána, se riziko nakažení dalších zvířat prakticky eliminovalo. Masokostní moučky byly pro krmení hospodářských zvířat zakázány, nervová tkáň skotu se odstraňuje již na jatkách a posléze se neškodně odstraňuje. Do tržní sítě se nic potenciálně nebezpečného nedostává a podle výsledků vyšetřování poráženého skotu se ukazuje, že přijatá opatření byla účinná.
U nás byl zaznamenán poslední pozitivní kus loni v prosinci. Od počátku roku 2001, kdy se u nás na BSE vyšetřuje bylo dosud prověřeno 1 311 473 kusů skotu, a na toto množství bylo zjištěno 28 pozitivních kusů. V loňském roce dva případy, v letošním roce žádný. I v ostatních členských zemích EU je zaznamenávána stejná tendence.
Josef Duben, tisk. mluvčí SVS ČR
Další články v kategorii
- SZ: Evropská komise zaslala českým úřadům další dotazy k Babišovu střetu zájmů (07.05.2026)
- Vědci vyvrátili jeden z nejznámějších mýtů o kukačkách. Vejce v zobáku nenosí (07.05.2026)
- Slovensko kvůli klesajícím cenám mléka navýší dotace farmářům, řekl ministr (07.05.2026)
- Pivovary Zubr mění taktiku. V létě budou vábit na lehkou pšenici i netradiční zážitky (07.05.2026)
- Ministr po kulatém stolu ke skotu: Chceme zvýšit zpracování hovězího masa v Česku a snížit vývoz živých zvířat (07.05.2026)
- V komerčním chovu prasat na Slovensku byl podle veterinářů potvrzen africký mor (07.05.2026)
- Nováčkovi: Farma ve vsi je opravdu ve vsi, a přitom jen kousek od Ostravy (07.05.2026)

Tweet



