Německo zakázalo bonbony s ušákem
02.10.2008 | tyden.cz
Německé úřady ve středu oznámily, že našly v obchodech ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko čínské sladkosti kontaminované melaminem. V Číně po konzumaci mléka s obsahem melaminu zemřely čtyři děti a tisíce dalších byly hospitalizovány s poškozením ledvin.
Německý ministr pro ochranu spotřebitelů Horst Seehofer řekl, že bonbony s názvem Bílý králík se do Německa z Číny dostaly přes Nizozemsko. Cukrovinky si lidé mohli zakoupit ve specializovaných obchodech s asijským jídlem. Podle ministra již byly produkty z pultů staženy a prý nepředstavují zdravotní ohrožení. Informovaly o tom agentury DPA a AP.
Stejné sladkosti stáhly minulý týden z prodejen Austrálie a Nový Zéland, když v nich jejich kontroloři nalezli melamin. Melamin je průmyslová chemická látka, která při testech dodává mléku zdánlivě vysoký obsah proteinu. Kvůli údajnému přidávání melaminu do mléka zatkla čínská policie v úterý 22 osob, převážně manažerů mlékáren.
V Číně onemocnělo kvůli konzumaci mléčných výrobků s obsahem melaminu 54 000 dětí. Peking slíbil, že přísně potrestá všechny, kdo jsou za skandál s melaminem odpovědní, a zahájil měsíc trvající "očistnou kampaň", která se zaměřuje především na systém produkce a výkupu mléka.
Další články v kategorii
- Zjednodušení podmínek přesunu zvířat vnímavých ke katarální horečce ovcí do některých zemí (06.02.2026)
- Na Šumavě vzniká nová rezervace divokých koní, čtvrtá v jižních Čechách (06.02.2026)
- Nordzucker uzavře svůj slovenský cukrovar kvůli nízkým cenám cukru v EU (06.02.2026)
- Bluetongue: má smysl vakcionovat proti dalším sérotypům? (06.02.2026)
- Zvyšující se riziko horkých vln je rizikem i pro zemědělce, říká klimatolog (06.02.2026)
- Svazy: Obnovení dotace pro potravináře zvýší zpracovatelské kapacity v ČR (06.02.2026)
- Kontroly v KFC našly pochybení ve třetině případů, uvedla inspekce (06.02.2026)
- Inspektoři uzavřeli restauraci v lázeňském letovisku. Našli v ní plíseň i hmyz (06.02.2026)

Tweet



