SSHR: Při řešení krizových stavů je důležitá mezinárodní spolupráce
03.10.2008 | Agris
Vzájemné poznání zákonných norem v oblasti hospodářských opatření pro krizové stavy a vytváření státních materiálních rezerv v jednotlivých zemích stejně jako jejich koordinace mohou významně přispět k zvýšení účinku a efektivnosti mezinárodních operací v rámci humanitární pomoci při likvidaci následků přírodních, technologických i biologicko-sociálních katastrof. Potvrdily to závěry mezinárodní odborné konference „Materiální zdroje pro krize“, kterou ve dnech 30.9.-2.10. pořádala Správa státních hmotných rezerv České republiky (SSHR).
Cílem konference, která se konala pod záštitou ministra průmyslu a obchodu ČR Martina Římana, bylo především vzájemné poznání, srovnání a výměna zkušeností získaných při zajišťování materiálních zdrojů pro podporu řešení krizových situací a vytváření potřebných hmotných rezerv.
Ze závěrů konference dále vyplynulo, že je nutné definovat úkoly v oblasti zajišťování materiálních zdrojů nezbytných pro řešení krizových situací a katastrof, které překračují hranice jednoho státu či skupiny států a je třeba je řešit v globálním, celosvětovém měřítku. Vyvstává proto objektivní potřeba spolupráce jednotlivých zemí, aby bylo možno čelit stále vzrůstajícím hrozbám vzniku krizových situací, ať již přírodního či společenského rázu. Z tohoto důvodu je tedy nezbytné uzavírat dvou a vícestranná ujednání o vzájemném poskytování materiální pomoci pro případy krizí a katastrof, včetně přijímání s tím souvisejících zákonných úprav na národní úrovni.
Program konference byl rozdělen do čtyř tematických bloků: Systém akvizice věcných zdrojů pro řešení krizových situací; Vytváření státních materiálních rezerv; Využití regulačních opatření v krizových situacích; a Mezinárodní spolupráce v oblasti zajištění materiálních zdrojů. V rámci každého bloku proběhlo několik následně diskutovaných prezentací.
Konference se účastnily delegace z devatenácti zemí, kromě České republiky a Slovenska to bylo například Bulharsko, Finsko, Chorvatsko, Rakousko, Rusko a Německo. Vedoucím delegace České republiky byl Ladislav Zabo, předseda SSHR.
Partnery konference byly společnosti ČEPRO a.s., BENZINA, s.r.o., Shell Czech Republic a.s., Česká rafinérská, a.s., STRABAG a.s., ANIMALCO a.s., ZETEN spol. s r.o., ARMATURKA KRNOV, a.s., METROSTAV a.s., NetGuard a.s., OKZ HOLDING a.s., REO AMOS, spol. s r.o., VAE CONTROLS, s.r.o., ZZN POMORAVÍ a.s., PARAMO, a.s., MILCOM servis a.s., MERO ČR, a.s., LUING PYREX, spol. s r.o., Masoprogres servis, spol. s r.o., VIKTORIAGRUPPE Aktiengesellschaft - organizační složka AGROPOL GROUP, a.s., ŠKODA AUTO a.s. a Import VOLKSWAGEN Group s.r.o..
Správa státních hmotných rezerv je ústředním orgánem státní správy v oblastech hospodářských opatření pro krizové stavy a státních hmotných rezerv. Její hlavní rolí je koordinační úloha při plánování a zajišťování věcných zdrojů potřebných k řešení všech typů reálných bezpečnostních hrozeb pro Českou republiku. K zajištění této role se od roku 2001 využívá systém hospodářských opatření pro krizové stavy, jehož nosným nástrojem je tzv. nouzové hospodářství. Jedním z opatření v systému je tvorba a skladování státních hmotných rezerv. Specifické postavení mají hmotné rezervy zajišťující ropnou bezpečnost nebo potravinovou soběstačnost státu. SSHR se mimo jiné také podílí na aktivitách ČR v humanitárních operacích v rámci OSN, NATO nebo EU a na humanitární pomoci ostatním zemím postiženým krizovou situací.
Další články v kategorii
- Další Emil? Rakušané spekulují o losovi u Vídně, ten pravý je ale na Šumavě (13.12.2025)
- Ministr Výborný na poslední Radě ministrů v roce 2025: Podpora inovací je pro budoucnost zemědělství zásadní (12.12.2025)
- ČOI ve třetím čtvrtletí odhalila 292 případů prodeje alkoholu nezletilým (12.12.2025)
- Týden v zemědělství podle Petra Havla – č. 50 (12.12.2025)
- Na březích dvou jihomoravských potoků jsou stovky nově vysazených stromů a keřů, přibyla i stanoviště pro obojživelníky (12.12.2025)
- Michelin rozdal v Česku ocenění. Vůbec poprvé udělil také dvě hvězdy (12.12.2025)
- Testovali jsme v laboratoři croissanty z Česka a Německa. Výsledky Čechy překvapí (12.12.2025)
- Albert i před letošními Vánoci podporuje zaměstnance v prodejnách příspěvkem a dalšími benefity (12.12.2025)
- MŽP poskytne 300 milionů korun na instalace fotovoltaik na zemědělské půdě (12.12.2025)
- Věčné chemikálie ve vodě škodí dětskému zdraví i peněženkám (12.12.2025)

Tweet



