USA se bojí ruské pšenice
04.10.2008 | Colosseum
Cena nejaktivnějšího prosincového futures kontraktu na pšenici oslabila v rámci středeční obchodní seance na burze Chicago Board of Trade poté, co se objevily spekulace hovořící o možném nárůstu produkce zmíněné komodity v příštím roce v Rusku a Ukrajině. Výsledkem by byl nadbytek pšenice a snížení poptávky po dodávkách z U.S., jež platí za největšího světového exportéra zmíněné komodity vůbec.
Středeční ruský odhad hovoří o nárůstu produkce zrnin v příštím roce o 27 % na 104,1 miliónů metrických tun a Ukrajina očekává, že její produkce stoupne v následujícím roce dokonce o 69 % na 49 miliónů tun. Starosti nedělá farmářům ve Spojených státech pouze nárůst v objemu produkce pšenice výše zmíněných zemí, ale také každým rokem se zvyšující kvalita a rychle se rozvíjející oblast exportního průmyslu.
Futures na pšenici s prosincovým termínem dodání oslabil v rámci včerejší obchodní seance na burze CBOT o 10,25 centů (1,5 %) na uzavírací cenu 669,75 centů za bušl.
Další články v kategorii
- Budoucnost české a evropské ochrany přírody: Projekt LIFE Jedna příroda završily dvě odborné konference v Praze (06.05.2026)
- Varování spotřebitelům: houby enoki s výskytem bakterie Listeria monocytogenes (06.05.2026)
- Zhruba 40 pct. potravin v EU obsahovalo pesticidy, většinou to neporušilo zákon (06.05.2026)
- Les budoucnosti bude vypadat jinak, než jsme zvyklí, říká výzkumník Krejza (06.05.2026)
- Platforma bojující s plýtváním potravinami končí po dvou letech. Dá přednost jiným trhům (06.05.2026)
- Aktuální plochy chmelnic se proti loňsku velmi mírně snížily na 4786 hektarů (06.05.2026)

Tweet



